Диана Чепишева - кор. на БНР в Брюксел
НАТО няма да допусне никоя страна извън Алианса да налага вето на неговите решения, обяви държавния секретар на Съединените щати Хилъри Клинтън по повод продължаващата руска съпротива срещу системата за противоракетна отбрана. В края на срещата на външните министри от алианса в Брюксел тя отново подчерта, че работата по системата ще продължи - както и че тази система не е насочена срещу Русия, а срещу Иран и други държави от региона, които развиват ракетни технологии.
Клинтън реагира и на упреците на руския премиер Владимир Путин, че официалните американски коментари на изборите в Русия са намеса във вътрешните работи.
Ценим отношенията с Русия, в същото време обаче държим на демокрацията и човешките права, и сме загрижени от начина, по който бяха проведени тези избори, каза американския държавен секретар и изрази подкрепа за стремежа на хората в Русия към по-добро бъдеще.
НАТО и Русия останаха разделени за противоракетната отбрана в Европа по време на съвета "НАТО-Русия" в Брюксел. От руска страна прозвучаха упреци, че Алиансът не е готов за истинско сътрудничество.
Генералният секретар на НАТО Андерс фог Расмусен посочи, че най-важното е, че диалогът продължава:
Дори когато не сме съгласни, прозрачността е най-добрият начин да намалим напрежението и да изградим доверие. Не е тайна, че различията ни по въпроса как да организираме сътрудничеството си в противоракетната отбрана остава. Но интензивния диалог, който водихме днес показва, че сме решени да намерим път напред.
НАТО предлага на руската страна общо ракетно учение и изграждане на два съвместни центъра за обмен на военна и техническа информация, съобщи българският външен министър Николай Младенов.