Английската версия на "Уикипедия" е затворена за 24 часа в знак на протест срещу два законопроекта против пиратството, които може да бъдат приети в САЩ. Протестът предвижда също пренасочване от "Гугъл" или други уебсайтове към страници, в които подробно са изложени възраженията на технологичната индустрия срещу законопроектите.
Законът за възпиране на онлайн пиратството (SOPA - Stop Online Piracy Act), внесен в Камарата на представителите, и Законът за защита на интелектуалната собственост (PIPA - Protect Intellectual Property Act), обсъждан в Сената, се подкрепят от големите медийни компании. Тези закони целят да намалят нелегалното теглене и гледане на телевизионни предавания и филми онлайн. Планираните мерки биха позволили на американското министерство на правосъдието или собствениците на съдържание чрез съдебни искове да изискат от търсачките да премахнат линкове към пиратски сайтове. На рекламодателите и доставчиците на интернет пък ще може да бъде забранено да имат търговски отношения с пиратски сайтове извън САЩ.
Силно вярвам, че трябва да се справим с проблемите на пиратството, че трябва да се отнасяме към тях по сериозен начин, но този закон не е правилният закон, каза относно предлаганото законодателство Джими Уейлс, който е един от създателите на "Уикипедия".
Според разискваните в Конгреса законопроекти, ако притежател на авторските права, напр. "Уорнър брадърс", установи, че чуждестранен сайт като например торент тракера "Пайрът бей" съдържа незаконно копие на "Възхода на Черния рицар", може да издейства съдебно разпореждане търсачки като "Гугъл" да премахнат линковете към този сайт и да принуди рекламодателите да спрат плащанията за сайта.
Според мен този сайт е проблем. Но мисля, че правилният начин да бъде поправен е да не се прилага цензура в интернет, да не бъде принуждаван "Гугъл" да спре да ги показва, да не бъде принуждавана "Уикипедия" да спре да говори за тях. Правилният отговор е да бъдат следвани парите. Ако имате пиратство в голям мащаб, това е като всеки друг голям търговски спор и смятам, че това е правилният подход, обясни създателят на "Уикипедия" как може да бъде подходено към сайтове като "Пайрът бей".
Като "драконовски мерки" определи подготвяните в САЩ два законопроекта за ограничаване на пиратството Ланс Уланоф. Той е главен редактор на сайта за новини за социалните мрежи "Мешъбъл".
Начинът, по който тези закони са били написани, е като за наистина драконовски мерки. Те могат да направят буквално всичко, което искат, ако забележат, че уебсайт е използвал съдържание със запазени авторски права. Могат да блокират сайта, да го забранят в интернет, обясни Ланс Уланоф.
Законопроектите засега нямат пълната подкрепа на Белия дом и президентът Барак Обама заяви, че няма да ги подпише в настоящия им вид.
Няма да приемем законодателство, което намалява свободата на изразяване, увеличава рискът за киберсигурността или подкопава динамичния, иновативен, глобален интернет. Това е подходът и балансът, който смятаме, че трябва да присъства, докато работим по този въпрос в Конгреса, заяви говорителят на президента Джей Карни.