Една трета от наетите в Кипър граждани на Европейския съюз работят незаконно, съобщи кипърското социално министерство. През май започват проверки на трудовия пазар в островната държава с участието на българската Инспекция по труда.
Много българи, работещи в Кипър, са потърпевши от отказ на работодателите им да сключат трудов договор и да ги осигуряват, дискриминирани са по условията на работа и заплащането. Работещите незаконно, без трудов договор и осигуровки, са достигнали 25 на сто от работната сила в страната. В същото положение са 30 на 100 от работниците от страните членки на ЕС, включително и България. В някои сектори, като хотелиерството, делът на недекларираната заетост надминава 35 на сто от заетите.
В усилията си за борба с черния пазар на труда Социалното министерство предлага промени в нормативната уредба. При наемането на нов служител работодателите ще бъдат задължени да попълват специална декларация и да издават фирмена карта, която работниците ще трябва да носят.
В средата на февруари КНСБ и КТ “Подкрепа” сключиха споразумение за сътрудничество с кипърския синдикат СЕК в защита на трудовите и социални права на работещите на острова българи. Миналата година министерствата на труда и социалната политика на двете държави подписаха две споразумения за сътрудничество: в областта на условията на труд и защитата на трудовите права и в областта на социалната сигурност. В момента в Кипър легално, с трудови договори и осигуровки, работят около 17 000 българи.
Информацията е на Бранислава Бобанац - кор. на БНР в Никозия