Традицията отново се спази - Полша и Гърция завършиха наравно 1:1 на старта на Евро 2012

Снимка: Архив

Футболистите на Полша и Гърция завършиха 1:1 в мача на откриването на европейското първенство, който се изигра в полската столица Варшава. Двата отбора не изневериха на традицията дебютният мач на голям форум да завършва с гросмайсторско реми. Срещата завърши с два червени картона - по един за двата отбора, Сократис Папастатопулос за Гърция и Войчех Шчесни за Полша. Накрая гърците може повече да съжаляват за резултата, след като капитанът Йоргос Карагунис пропусна дузпа в 71-а минута. Поляците, вдъхновени от публиката на стадиона във Варшава, наложиха териториално преимущество и поведоха в резултата в 17-а минута. Нападателят на "Борусия" (Дортмунд) Роберт Левандовски вкара първия гол на Евро 2012 с глава след центриране на Лукаш Пишчек отдясно. В 37-а минута Дамиен Перкис можеше да удвои преднината на поляците, но ударът му от 11 метра премина встрани от вратата. Постепенно домакините намалиха темпото, което позволи на гърците да изравнят играта. В края на първото полувреме главният съдия от Испания - Веласко Карбайо, се превърна в главно действащо лице, като гърците могат да имат сериозни претенции към отсъжданията му. Най-напред реферът показа пресилен втори жълт картон и съответно червен за Сократис Папастатопулос, а веднага след това гърците имаха претенции за дузпа за игра с ръка в наказателното поле на защитник на Полша.

След почивката противно на хода на играта резервата Димитрис Салпигидис изравни резултата в 51-а минута. Салпигидис бе най-съобразителен в наказателното поле и прати топката в опразнената врата, след като вратарят Войчех Шчесни не успя да избие топката при единоборство с Теофанис Гекас. В 69-а минута отново Салпигидис се озова сам срещу Шчесни, но вратарят на Арсенал извърши нарушение, за което реферът показа директен червен картон а Шчесни и дузпа за Гърция. На вратата застана резервата Пжемислав Титон, който спаси битата от капитана Карагунис дузпа. Три минути по-късно Салпигидис прати топката в мрежата на Полша, но попадението бе отменено заради засада.