Волейболистите ни спечелиха очаквано срещу домакина Португалия в Световната лига

Снимка: Архив

Волейболистите от представителния ни отбор постигнаха шеста победа в тазгодишното издание на Световната лига. Избраниците на новия старши треньор на националния отбор Найден Найденов надделяха над домакините от Португалия с 3:0 (25:22, 25:23, 25:22) във втория си мач от третия турнир в група "D", игран тази вечер пред над 1000 зрители в зала "Мултиусош де Гимараеш" в Гимараеш. Така българските волейболисти останаха на второ място във временното класиране с 16 точки след 6 победи и 2 загуби, а португалците продължават да са на последното 4-то място без спечелена точка и без победа до момента.

Днес в последния ден на турнира в Гимараеш отборът на България излиза срещу лидера Германия, а домакинът Португалия ще играе с Аржентина, който по-рано днес загуби от Германия с 0:3 гейма.

Срещата започна равностойно до 4:4, след което българите дръпнаха с 6:4 след атака на Валентин Братоев и отлична блокада на Костадин Гаджанов. Техническото прекъсване дойде при резултат 8:5 за българските волейболисти след нов блок на Гаджанов. Португалците съумяха веднага да изравнят при 8:8 след успешна атака и два силни аса на Марко Ферейра. Домакините поведоха при 11:10 след грешка в атака на Цветан Соколов, но моментално последва обрат и 12:11 за България след две грешки на Алешандре Ферейра. Разликата се запази до втората пауза - 16:15 след блок-аут на Николай Пенчев. Преднината на българските "лъвове" започна да нараства и България спечели първия гейм с 25:22 след контра през центъра на Костадин Гаджанов. В началото на втората част възпитаниците на Найден Найденов поведоха с 5:2 след две контраатаки на Вальо Братоев и Цецо Соколов и грешка на Марко Ферейра. До първото техническо прекъсване разликата стана 8:4 след атака от втора линия на Николай Пенчев и нова блокада на Костадин Гаджанов. Преднината на българския тим продължи да расте до 10:5 след атака в аут на Руи Сантош и тайм-аут за Флавио Гулинели. Постепенно иберийците намалиха изоставането си до 8:11 след грешки на Вальо Братоев и Соколов и ас тип "чекмедже" на Марко Ферейра. Независимо от прекъсването за Найден Найденов, Португалия стигна до равенство при 13:13 след атака и контра на влезлия като резерва Валдир Секейра и дори поведоха при 16:15 след аут на Вальо Братоев. Последваха атака през центъра на Гаджанов, ас на Соколов и единична блокада на разпределителя Георги Братоев и 18:16 за България. Португалците изравниха отново при 19:19 след две атаки от втора линия на Алешандре Ферейра и дори поведоха с 20:19 след контра на Карлош Фидалго. Последва нов обрат и 23:20 за българите след две грешки на домакините, нов блок на разпределителя Георги Братоев и контра блок-аут на брат му Вальо Братоев. В крайна сметка България спечели гейма с 25:23 след силна атака на Цецо Соколов. Както първия гейм, така и третият стартира равностойно до 5:5, след което "трикольорите" поведоха със 7:5 след атака на Цецо Соколов и контра на Вальо Братоев и 8:6 след грешка от сервис на Марко Ферейра. Разликата леко нарасна при 11:8 след блокада на Соколов и тайм-аут за италианския наставник на Португалия Флавио Гулинели. Постепенно иберийците стигнаха до равенство при 14:14 след сервис в аут на Вальо Братоев и контра на Флавио Крус. Все пак, втората пауза дойде при минимална преднина за българите - 16:15,които обаче спечелиха и този гейм с 25:22 след атака в аут на Валдир Секейра, а с това и мача с 3:0.