Знаем ли как да гласуваме и познаваме ли своите права - на тези въпроси се опитва да отговори изследване на НЦИОМ.
Равни дялове – от по 44% от избирателите твърдят, че са напълно или отчасти запознати с избирателните си права. По-често като „напълно запознати” се определят хората на възраст между 30 и 59 години, респондентите с висше образование, жителите на областните градове и политически активните. Като „отчасти” запознати с избирателните си права по-често се определят най-младите на възраст между 18 и 29 години, ниско образованите, колебаещите се и политически апатичните.
12% от участвалите в изследването твърдят, че изобщо не познават избирателните си права, като по-често така отговарят живеещи в селата и представители на ромския етнос.
Трябва да се има пред вид, че тук не тестваме реалната запознатост на респондентите с отделни елементи на избирателния процес, а самооценката им за това доколко познават собствените си права като избиратели. Същата забележка се отнася и за следващия въпрос.
Една трета от интервюираните посочват, че са напълно запознати с реда за включване или изключване на избиратели от избирателните списъци, 39% - че са отчасти запознати, а 27% - че изобщо не са запознати.
Практически всички участвали в проучването твърдят, че имат валиден документ за самоличност. Дали това е така и дали документът им ще бъде валиден към момента на провеждане на изборите, е отделен, при това доста важен въпрос.
Още любопитни данни от изследването - в репортажа на Св.Кузманова в звуковия файл.