Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС прие на първо четене Законопроект за системата за национална сигурност

Снимка: БГНЕС

Системата за национална сигурност да бъде контролирана от парламента, правителството и гражданите. Това реши на първо четене Народното събрание. В одобрения от депутатите правителствен законопроект за управление на системата са посочени правомощията на парламента и на гражданското общество и са дефинирани понятията "национална сигурност" и "посегателство срещу националната сигурност". Законът трябва да влезе в сила от 1-ви април.

Това е първият от общо четири законопроекта за специалните служби. Той урежда управлението и функционирането на системата за защита на националната сигурност, както и контрола върху нея от страна на Народното събрание и на гражданското общество. Значително внимание е отделено на Съвета по сигурността като консултативен и координационен орган към Министерския съвет.

Служба "Военна информация" извършва стратегическото военно разузнаване и подпомага структурите, осъществяващи оперативно и тактическо военно разузнаване, е записано в законопроекта. Министърът на отбраната ръководи военното разузнаване, издава необходимите нормативни актове и осъществява цялостен контрол върху дейността на служба "Военна информация". Началникът на отбраната от своя страна ръководи военното разузнаване в българската армия и осъществява контрол върху дейността на съответните разузнавателни структури, които се изграждат в съответствие с командната структура в армията.

Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов откри дебатите. Той каза, че огромният дефицит от липса на нормативна уредба за националната сигурност в последните 23 години е довела до порочни практики. А липсата на парламентарен контрол е довела до това, че службите са могли да извършват злоупотреби. Според него е странно защо се въвежда параграф, с който се оставя възможността да не се отворят досиетата на разузнавачи, съпричастни към бившата Държавна сигурност. По думите му тези хора са изнесли парите на българския данъкоплатец чрез определените фирми на разузнаването и лица, които впоследствие са останали да живеят и да харчат тези пари на българския данъкоплатец.

Министърът даде пример със заличаването на досието на Атанас Тилев. Цветанов заяви, че по никакъв начин няма да бъде нарушена националната сигурност и няма да бъде застрашен животът на всеки един служител, който участва в мисии зад граница. Той подчерта, че сега действащият закон за досиетата дава възможност на Комисията по досиетата да не уповести публично документите:

Политическата воля, която има българското правителство, много ясно е заявило, че тази страница ще бъде прочетена докрай, за да може един път завинаги да не бъдем обвързани и да нямаме зависимости от тези, които доведоха държавата до това, което е днес. Затова, скъпи народни представители, аз вярвам, че законопроектът, който се предлага с четирите закона, е полезен, необходим и много закъснял, за да се гледа 23 години след демократичните промени в България.

В звуковия файл чуйте как министър Цветанов и лидерът на ДСБ Иван Костов спориха за досиета и за това кой кого обича в политиката.

По публикацията работи: Румяна Василева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна