Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов: Имаме добър резултат в дългосрочния бюджет на ЕС

Снимка: БГНЕС

За следващия програмен период страната ще получи над 15 милиарда и 400 млн. евро въпреки намаляване на общия бюджет на Европейския съюз, това заяви премиерът Бойко Борисов в Народното събрание по време на доклада му за приоритетите на правителството по време на кипърското и ирландското председателство на Евросъюза. От опозицията определиха дебата по еврюбюджета до 2020-а година като закъснял.

Премиерът Борисов заяви, че преговорите по многогодишната финансова рамка на ЕС са били проведени в трудни условия, породени от икономическата криза в Европа, но въпреки сериозните предизвикателства е постигнато политическо решение, като резултатът за България е най-добър:

При общо намаляване на бюджета за общата селскостопанска политика България се очаква да получи повече средства за директните плащания и за развитие на селските райони в сравнение с настоящия програмен период. В допълнение за безопасно извеждане от експлоатация на ядрените блокове в АЕЦ "Козлодуй" България ще получи европейско финансиране в размер на 260 милиона евро, което е със 75 милиона евро повече от първоначалното предложение на Европейската комисия.

С новата многогодишна финансова рамка България ще получи над 12 милиарда евро нетен приход от ЕС или разликата между средствата, които получава, и тези, които внася в бюджета на ЕС, за всяко евро, внесено в бюджета на ЕС, България ще получи повече от пет евро.

Бойко Борисов добави, че при ирландското председателство на Европейския съюз страната ни ще продължи активно да участва в преговорния процес за присъединяване на нови държави и за присъединяването ни към Шенген.

Проблемите пред ЕС са много, трябва да се защитят интересите на 27-те държави, което е почти невъзможно. Така премиерът Борисов отговори на критиките на опозицията относно договорените средства за страната за приоритетите на правителството по време на кипърското и ирландското председателство на Евросъюза. Основната опасност е била да не се приеме бюджетната рамка, каза премиерът:

Ако аз бях послушал господин Станишев и бях казал - вето, не приемаме бюджет, това означава, че оттук нататък Европейският парламент, след като, разбира се, го ратифицира, бюджетът на ЕС е година за година, което означава, че нито един инфраструктурен проект не можеш да го планираш, който е да речем, примерно, трети лот на автомагистрала "Струма" не може да се планира, магистрала "Хемус" не може да се планира. С една дума, всички ние започнахме изказванията си, че трябва да се направи компромис.

Последен се изказах, още веднъж, за бедните райони и ми беше отговорено така: "България като цяло взима най-много, а това, че от 0,8 процента вие не сте усвоявали години наред, ние не сме виновни за това. Да сте си направили през тези години, да сте усвоили 100 процента от фондовете, няма да са ви най-бедни районите".

Правителството не умее да води преговори и да отстоява позиции в Европейския съюз, каза лидерът на БСП Сергей Станишев и добави, че този диалог е закъснял, приетата нова финансова рамка на ЕС не е добра, а правителството не е успяло да договори повече средства за земеделие:

Не е добра, защото за първи път от десетилетия насам има реално намаление на средствата на европейския бюджет. Общата рамка, която е договорена специално за кохезионната политика, е същата, каквато е била договорена през 2006-а година. Знаете ли колко е инфлацията в България за този период - над 30 процента. Това е реално намаление за кохезионна политика.

От Синята коалиция изказаха притеснението, че приетият бюджет на Евросъюза ще доведе до още разходи, Мартин Димитров заяви, че е стратегическа грешка намаляването на общия бюджет на ЕС:

И сегашното правителство спечели последните избори с ясно обещание за догонване на европейските доходи. Истината е, че догонване няма. За да има, ние трябва да растем по-бързо от ЕС и да ги догонваме. Ние сме по-бавни, тоест изоставаме. Национален приоритет на всички политически сили трябва да бъде бързият икономически растеж.

От ДПС заявиха, че рязко са намалени парите за развитие на селските райони, а страната ни е превърната само в потребител относно евросредствата. Депутатът Искра Михайлова изтъкна:

Каквото ни дадат, ние взимаме и се опитваме така, ако може като ни санкционират, защото няма да можеме да се справиме, да бъдат по-малки санкциите. Няма координация, няма отстоявани държавни интереси, има примирение. Жалко. 

По публикацията работи: Даниел Инков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени