Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

150 години от създаването на Международния комитет на Червения кръст

Активисти на Червения кръст в Германия пред Бранденбургската врата в Берлин
Снимка: ЕПА / БГНЕС

Международният комитет на Червения кръст (МКЧК) започва от днес да празнува 150-годишнината от създаването си, посочва Франс прес. МКЧК е най-старата действаща хуманитарна организация в света. През тези 150 години Червеният кръст реагира при много драматични ситуации.

Според специалистите причините за успеха на МКЧК се коренят първо в спецификата на модела на организацията, създадена през 1863 г. от филантропа Анри Дюнан, юриста Гюстав Моание, лекарите Луи Апиа и Теодор Моноар, и генерал Гийом-Анри Дюфур.

Моделът е на международен комитет за оказване на помощ на ранените, който придобива универсално измерение. Това го отличава от другите благотворителни организации по онова време. Бързо се оформят и другите принципи на работа на комитета, включително прословутата му неутралност.

Големи организационни промени в комитета стават по време на Първата световна война. Тогава персоналът на МКЧК нараства от дванайсетина души на 120. През 1918 г. в комитета за пръв път постъпва на работа жена - Рене Маргьорит Крамер. По онова време МКЧК се адаптира към новите методи на водене на сражения, като използване на газ например, както и към такива конфликти, като гражданските войни, революциите и въстанията.

След края на Първата световна война се появява Лигата на дружествата на Червения кръст, основана през 1919 г. по инициатива на американския Червен кръст. Към нея се присъединяват Червените кръстове на Великобритания, Франция, Япония и Италия и това едва не води до края на МКЧК.

Подобно нещо се случва и след края на Втората световна война. По времето на втория глобален конфликт иначе МКЧК бележи стъпка напред в средствата и методите на действие. Но войната оставя и тъмна страница в историята на организацията, която запазва мълчание по въпроса за престъпленията на нацистите и концентрационните лагери.

През 1991 г. МКЧК подписва споразумение относно седалището му в Швейцария. То предоставя имунитет и дипломатически права на организацията. Днес в МКЧК работят 12 000 души, а бюджетът му е 1,2 милиарда долара.

По публикацията работи: БТА
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна