Александър Александров стана носител на купа „Странджа”

Снимка: Архив

Александър Александров стана  носител на купа "Странджа". Във финала в категория  52 килограма на 64-ия международен турнир по бокс Александров победи с 21:7 точки шампиона на Узбекистан Олим Хусанбоев.

Първите думи на Александров след като получи купа "Странджа" бяха адресирани към любителите на бокса в зала  "Универсиада":

Поклон пред страхотната публика за подкрепата през целия мач. Радостен съм, през целия мач играх моята си игра и не позволих на съперника да направи нищо.

Александър Александров стигна най-престижното отличие в родния бокс с три убедителни победи по точки - при първото си появяване на ринга той победи в зрелищен мач 19-годишния студент и двукратен шампион на Сърбия Милош Балтич по точки (16:8 точки), а на полуфинала бе също убедителен срещу силния украинец Денис Шкарубо  с 18:8 точки.

Александров е роден на 31 октомври 1984 година в София. Цялата му боксова кариера минава в ЦСКА, а сега негов личен треньор е Михаил Таков. Той е многократен шампион на България в категориите "лека муха" и "муха", а миналата година като участник в българския национален отбор достигна до четвъртфиналите на Летните олимпийски игри в Лондон.

Още двама български боксьори станаха победители в своите категории на турнира "Странджа" - Детелин Далаклиев (60 килограма) и Тервел Пулев (91 килограма).

Във финала в категория 60 килограма Детелин Далаклиев имаше за съперник шампиона на Казахстан и дипломиран юрист Гани Жаилауов, който е и бронзов медалист от последното световно първенство в Баку-2011. Българинът успя да спечели първите два рунда - 3:2 и 3:2 точки, в третия рунд отстъпи с 2:3 точки, но в крайна сметка спечели финалната среща с 8:7 точки.

В средата на първия рунд на финалната среща в категория  91 килограма Тервел Пулев получи официално предупреждение от рефера - падна му защитната гума, но се наложи над Мирзохиджон Абдулаев от Узбекистан. През втория рунд бронзовият олимпийски медалист от Лондон-2012 и боксьор номер 1 на България през последните две години бе безупречен, а в третия рунд запази аванса си. След последния удар на гонга съдиите записаха 12:7 точки за Тервел Пулев.