Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дянков: Има пари за увеличението на пенсиите

Снимка: БГНЕС

Пенсиите в България ще бъдат увеличени от първи април, потвърди финансовият министър в оставка Симеон Дянков по време на парламентарния контрол. Има възможност за увеличаване на доходите, но това ще бъде задача на следващото служебно правителство, заяви Дянков. По думите му финансовото здраве на страната е много по-добро, отколкото е било по време на тройната коалиция:

Парите за плащане на увеличението на пенсиите от 1-ви април са залегнали в бюджета, те са налични, така че пенсиите ще се увеличат от 1-ви април. Финансовото здраве на България в момента е по-добро от това, което беше, когато ние влязохме на власт. От тази гледна точка съм убеден, че има възможности за увеличаване на доходите. Това обаче е задача на следващото служебно правителство.

Пред депутатите Дянков обави още, че в края на февруари размерът на фискалния резерв на страната е бил над 4 милиарда лева:

Централната власт държи на частния сектор в България 91 милиона лева, до преди няколко дни бяха 102 милиона, днес разплатихме част от просрочените задължения на Военномедицинска академия. 91 милиона лева, от които над половината всъщност са просрочени задължения на ВМА.

Общините към края на месец януари дължат на частния сектор 176 милиона лева. Този показател сме го заварили на около 133 милиона лева през юли 2009-а година.

Болниците имат просрочени задължения към края на месец януари от 148 милиона лева. Фискалният резерв на държавата е около 4 милиарда и 100 милиона лева. Освен това очакваме към дата 13-и март да получим около 180 милиона лева, около 90 милиона евро, които вече са сертифицирани, пратени са в Европейската комисия, очакваме ги обратно към дата 13-и март.

Симеон Дянков определи свършеното от него като финансов министър като правилна политика, спасила държавата от фалит:

Много добре си давам сметка, че съм може би най-необичаният човек в България. Винаги съм смятал, че за икономика като България в състояние на валутен борд най-важното е да не влиза във фалит. Народът пое много тежести през този период. Все пак смятам, че алтернативата, която беше реална в края на 2009–а, началото на 2010-а година - беше реално България да влезе във фалит. Няма да бъда пак финансов министър, но ако бях – пак щях да направя всичко по същия начин, по който съм го правил досега.
По публикацията работи: Даниел Инков

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна