България се оттегля от проекта за нефтопровод "Бургас - Александруполис", реши на първо четене Народното събрание. Така мнозинството подкрепи предложението на правителството за прекратяване на българското участие. "За" решението гласуваха 115 депутати, а "против" се обявиха 25 народни представители - само от БСП. Разгорещените дебати преминаха в присъствието на вицепремиера в оставка Симеон Дянков.
Пред депутатите финансовият министър в оставка Симеон Дянков заяви, че проектът "Бургас - Александруполис" е неосъществим и неизгоден за България, а на Общото събрание на акционерите през 2009-а година е установено, че проектът е неприемлив и за банково кредитиране, и заради това, че е невъзможно получаването на гарантирано количество петрол.
В най-благоприятната възможност - близо 7 милиарда, 6,8 милиарда долара, от което България щеше да плати около една четвърт.
Сред защитниците на проекта бяха депутатите от БСП Асен Гагаузов и Михаил Миков.
Нямаше друг аргумент, освен тази поредна инсинуация за стойността на проекта, каза Гагаузов.
Миков попита: Кой от тази зала има интерес петролът да минава само през Босфора, уважаеми дами и господа от партия ГЕРБ.
Мартин Димитров от Синята коалиция заяви, че проектът е рисков за страната ни във всяко отношение:
Подобни проекти рискуват стотици милиони приходи от туризъм заради това да бъде направен проект, от който очевидна полза имат Русия и Гърция, а целите рискове са за България.
Очаква се трасето на петролопровода да премине през множество археологически обекти, каза депутатът от ГЕРБ Димитър Бойчев.
Александруполис няма никакъв туризъм, а Бургас има оборот милиарди от туризъм.
От ДПС също не подкрепиха петролопровода. Депутатът Йордан Цонев заяви, че трябва да се бяга от лицемерието, с което политиците поднасят всички факти:
Ако сме толкова загрижени за туризма в Бургаския регион и изобщо българския черноморски туризъм, няма абсолютно никакво място нефтеното пристанище в Росенец.
Мнозинството отхвърли предложението на Коалиция за България в дневния ред да се включат дебати по проект за решение за неотложни мерки, свързани с намаляване на цените и сметките за електроенергия с мотива, че няма становище на икономическата комисия в парламента, заседанието на която се провали вчера заради липса на кворум.
Руската страна смята, че решение на българския парламент за излизане от проекта "Бургас - Александуполис" не е подчинено на правни и икономически аргументи. Това решение няма да бъде легитимно и то на нищо не влияе. Проектът е замразен и за него няма да има никакви реални последици след днешното гласуване в парламента, заяви за БНР Игор Дьомин - говорител на компанията "Транснефт", която участва в проекта за петролопровод от руска страна.