Приключи официалната церемония по интронизацията на папа Франциск във Ватикана, която събра хиляди хора от цял свят. На площад "Св. Петър" присъстваха религиозни и държавни представители от 132 страни. Сред тях и българският президент Росен Плевнелиев.
Преди да започне религиозната церемония, папа Франциск обиколи със своя папамобил няколко пъти площада, приветствайки хората. След това религиозният обред започна в базиликата "Св. Петър" в присъствието на кардиналите. На службата присъстваха представители на еврейската общност и на мюсюлманите. От страна на православните християни за първи път на интронизация на глава на Римокатолическата църква беше и Вселенският патриарх Вартоломей. Литургията продължи около два часа.
В словото си във връзка със своята интронизация папа Франциск се позова на съвпадението в днешния ден - встъпването му в длъжност - и честването на Св. Йосиф, бащата на Исус Христос. Папата посочи мисията на Св. Йосиф в религиозен и човешки аспект за съхраняване на всички божии създания, грижата и уважението към тях, която се превръща във взаимност като от баща към дете и обратното. Папата посочи, че за да няма беди, разрушения и войни, човекът трябва да положи за това грижа към самия себе си, да не се страхува от добротата и умилението.
Тържествената литургия бе проследена и в Аржентина. Преди нейното начало папата се обади лично по телефона на своята епархия в Буенос Айрес, за да поздрави всички аржентинци. След това приветства хилядите присъстващи на площад "Св. Петър" с умивка, разкриваща способността му да общува с хората. Поздравът му към държавните делегации и към всички представители на различните вероизповедания по света показва желанието за обновяване не само на църквата.
След интронизацията папа Франциск прие лично държавните глави на 132 страни. Първите си почитания му поднесе президентът на Аржентина Кристина Киршнер, а българският президент Росен Плевнелиев разговаря с папа Франциск повече от минута. За обикновените хора новият папа е един от тях и символ на обновлението.
От днес папа Франциск ще носи своя пръстен, който по негово желание е от позлатено сребро, а основният му символ е слънцето – само по себе си като положително послание.
Информация на Елена Шаханова - кор. на БНР в Италия