Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преглед на печата

Снимка: БГНЕС

"Ядро от държави ще дава отпор на България в Евросъюза. Великобритания, Германия, Австрия и Холандия се обединяват, за да спрат наплива на бедни емигранти, които според твърденията им източват техните социални фондове, пълнят училищата им и затрудняват жилищното им настаняване", съобщава вестник Сега. "Британската министърка на вътрешните работи Тереза Мей убеди колегите си" от споменатите три държави "да изпратят общо писмо до председателството на ЕС с искане Съветът по правосъдие и вътрешен ред да разгледа спешно въпроса на следващото си заседание през юни. Писмото не назовава поименно държавите, чиито граждани трябва да бъдат санкционирани, нито посочва етнически групи, но не е тайна, че на мушката са България и Румъния главно заради миграцията на техните роми към по-богатите страни в Съюза", посочва вестникът.

Авторите на писмото настояват да се въведе забрана за връщане на европейски граждани в държави, откъдето са били изгонени. Второто искане на четиримата вътрешни министри е новопристигналите имигранти, които още не са работили и не са плащали данъци и осигуровки, да нямат право на социално подпомагане като местните граждани. В писмото се призовават държавите, от които произтича нежеланата имиграция "да подобрят трайно условията на живот на засегнатите". Допуска се възможността да се отпуснат допълнителни средства за интеграция, пише вестник Сега.

"Държавният резерв 70 % празен. Липсват вода, достатъчно лекарства и зърно", гласи челната новина в Труд. "Само до преди три години складовете на ведомството бяха пълни наполовина. Оттогава досега според регистъра на обществените поръчки резервът не е купувал нищо друго освен горива. В същото време ведомството непрекъснато продава стоки, защото им изтича срокът на годност."

"Всяка година губим над 1 милиард от контрабанда на храни", твърди Преса. "Шокиращите" данни съобщил пред вестника председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Едуард Стойчев. Загубите се натрупват "основно" от невнесен ДДС. Отчетените през миналата година приходи от този данък от внос са само 3 милиарда и 700 милиона, отбелязва изданието. "Със сигурност загубите са много по-големи в цялата хранителна система. Икономисти пресмятат, че общо в хазната не влизат около 5 милиарда лева заради сивия сектор при храните. Според родни производители контролът по границите ни е силно занижен. От 300 камиона се проверява само един", твърди вестник Преса.

Стандарт описва премиера Марин Райков като "миротворец" заради действията му за изглаждане на поредния конфликт между агенция "Митници" и "Лукойл". "Танов е честен, а Нефтохим сериозен платец", заяви премиерът след среща с шефа на митниците и Валентин Златев. "Първите шест точки по нефтопровода от Нефтохим до база "Илиянци" и разклоненията вече са сертифицирани, съобщиха от "Лукойл". След срещата при премиера служители на митниците са били изпратени да проверят наличието на новите измервателни уреди", допълва Стандарт.

По публикацията работи: Добрин Йотов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени