Делото за собствеността на царската резиденция "Кричим" може да бъде възобновено. Това става въпреки окончателното решение на Върховния касационен съд миналата година, че дворецът е собственост на държавата, а Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза не могат да имат никакви реституционни претенции върху него.
На закрито заседание на Върховния касационен съд беше допуснато за разглеждане искането за възобновяване на делото, подадено от адвоката на царското семейство Ели Христова. Това означава, че съдът ще преценява има ли основателна причина за отмяна на актовете на Пловдивския окръжен съд, Пловдивския апелативен съд и на самия Върховен касационен съд, с които бяха отхвърлени претенциите на царските наследници за собственост върху резиденцията в Кричим.
Възобновяването на делото е поискано заради новооткрито писмено доказателство, станало известно в защитата на Симеон Сакскобургготски и сестра му, след решението на върховната инстанция. Става дума за протокол от заседание на 5-ото Народно събрание от края на 19-и век, когато Фердинанд е княз на България, а на него се обсъжда дали секретарят му е държавен чиновник - с оглед на това дали може да бъде едновременно с това и депутат. Тогава народните представители приемат, че няма пречка да бъде народен представител, защото не получава заплатата си от държавния бюджет, а от личните средства на царя.
Именно от тяхното решение пък защитата на царските наследници прави извода, че Интендантството има статут на частна канцелария на монарха, а не на държавно учреждение. Документът е предоставен наскоро на защитата на царското семейство от историк-изследовател на монархическия институт.