Правителството, работодателите и синдикатите ще работят за намаляване на административната тежест за бизнеса. До две седмици ще бъде създадена работна група, която ще направи преглед на разрешителните режими и на административните такси. Премиерът Пламен Орешарски започна консултации с представители на работодателските организации, синдикатите, неправителствения сектор и на протестиращите. Целта е разработване на мерки за подобряване на бизнес средата.
Правителството ще преразгледа административните такси за бизнеса, работи се и за промени в Закона за обществените поръчки. Това заяви премиерът Пламен Орешарски след среща с организации на работодателите.
Ще решим дали да бъде изцяло нов законът, или можем да направим поправки към действащия. С това загатвам, че може би ще работим и върху нов закон, така че да осигурим по-голяма равнопоставеност на всички фирми и да разширим кръга от бизнеса, който има достъп до обществените поръчки.
Представителите на бизнеса са изразили готовност да подпомагат правителството, стана ясно след срещата.
Орешарски обяви, че е постигната договорка в срок от 2 седмици да бъде създадена работна група на равнище заместник-министри. Работната група ще има и представители на работодателските организации, които ще започнат много конкретна работа по намаляване на броя и облекчаване на условията на всички съществуващи в най-общия случай законови тежести върху условията за правене на бизнес у нас, обясни премиерът.
У нас има 1200 лицензионни и други режими, които тормозят създаването на устойчиви високоплатени работни места. В хода на предварителната подготовка сътрудниците на премиера бяха идентифицирали около 1200 различни разрешени лицензионни режими или такива, които се доближават по характеристиката си до разрешителни лицензионни. Това е едно голямо предизвикателство, каза Орешарски. Премиерът посочи, че са обсъдили и обстоятелството, че сигурно в последните десетина години министри, премиери, правителства са опитвали да облекчават административната тежест върху бизнеса и крайният резултат е, че днес тя вероятно се състои от рекорден брой разрешителни, утежняващи условията за бизнес режими.
Според Пламен Орешарски е трудно в момента да се каже колко и кои режими ще останат: Допускам, че всички режими, които са по европейски регулации, ще останат в приблизително този си вид, в който съществуват и с който сме хармонизирали нашето законодателство към европейски стандарти и директиви, но ще направим пълен преглед по отношение на тези режими, така че същите да се оказват в много по-кратки срокове. Той посочи, че ще се преразгледат и таксите, така че да станат по-евтини. Като цяло условията за бизнеса да станат по-добри, а бройката не е самоцел, по-скоро всички режими трябва да станат значително по-леки за приложение и за изпълнение от страна на бизнеса.
Председателят на УС на БСК Сашо Дончев каза, че фактът, че още на първата седмица от работата на МС са поканени на тази среща би трябвало да бъде отбелязан.
Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) заяви, че са обнадеждени от срещата, защото работната група, която ще се създаде, е на достатъчно високо равнище.
Огнян Донев, председател на КРИБ, заяви, че в България бизнес се прави трудно и причините за това са субективни и обективни. Така на срещата с премиера те са се споразумели да се борят заедно обективните.