Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма политическо решение за АЕЦ "Белене", обяви министър Стойнев

Снимка: БГНЕС

Политическо решение за възобновяване на проекта АЕЦ "Белене" няма. Кабинетът "Орешарски" не е водил преговори, държавата в момента няма финансова възможност да осъществи проекта и на този етап той няма развитие. Това обяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в интервю за bTV. Той многократно подчерта, че такова решение може да вземе само Народното събрание.

Рестартирането на проекта за строителство на втора атомна централа беше основен стълб в икономическата част от предизборната кампания на БСП. Техните партньори в парламента, които също подкрепиха кабинета на Пламен Орешарски – ДПС, обаче са против идеята. Двете партии имат общо 120 депутати в Народното събрание, което им позволява да приемат решения, но консенсус по въпроса за "Белене" е трудно да се прогнозира.

Драгомир Стойнев коментира иска на стойност 872 млн. евро, внесен в Арбитражния съд в Женева от руската компания "Атомстройекспорт" заради отказа на България от строителството на АЕЦ "Белене": Не бих го нарекъл рекет, а нормални взаимоотношения между две дружества – НЕК и "Атомстройекспорт". Ние ще внесем контраиск и ще оспорваме тази цена. НЕК ще опише в иска и това, което руската страна дължи на България.

Министър Стойнев обяви, че приоритет на правителството в следващите месеци ще бъде запазването на цените на тока на същите нива: Има искане за увеличаване с 40%. Въпросът обаче е не колко искаш, а колко може да понесе българският народ. От политиката на правителството зависи да създадем условие да няма увеличение на цената на тока. За съжаление нашата държава е сключила дългосрочни договори против обществения интерес.

Драгомир Стойнев отбеляза, че само за миналата година България е ощетена с 1,5 млрд. лева заради такса пренос, която прави енергетиката ни неконкурентноспособна на международните пазари: От производител на ток България се е превърнала в транзитна държава за пренос на ток от Румъния към Турция. Ако на българската енергетика се позволи да изнася ток, ще има работа за миньорите и няма да има ограничения на мощностите.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна