Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма срок, в който Конституционният съд да се произнесе по казуса "Пеевски"

Снимка: БГНЕС

Няма срок, в който Конституционният съд да се произнесе по казуса "Пеевски", казаха за "Хоризонт" конституционалисти.

Времето зависи от формулировката на питането. Ако се иска тълкуване на текст от Конституцията за несъвместимост, решението ще отнеме месеци. Ако питането е дали конкретно Делян Пеевски е в състояние на несъвместимост, нужното време ще е по-малко. И в двата случая обаче едва ли преди есента Конституционният съд ще излезе с решение. Ако то е, че Пеевски не е депутат, то ще важи занапред. Т.е. самооттеглилият се като шеф на ДАНС Пеевски е депутат. Такова е преобладаващото мнение на конституционалистите, защото – съзнателно или не – избирайки го за агент №1 в петък около 9.30 часа, депутатите не са освободили Пеевски като депутат. Така този пропуск може да се окаже оневиняващ Пеевски за това, че между петък и тази сутрин е бил едновременно избран за шеф на ДАНС и действащ депутат.

Що се отнася за това консумирал ли е той правомощия, начело на Агенцията, провеждайки работна среща с главния прокурор, за която имаше официално съобщение, или издавайки заповеди от председателския кабинет, за което Пеевски сам признава пред вестник "Преса", тези въпроси няма как да бъдат обсъждани в предстоящото решение на Конституционния съд.

Казусът "Пеевски" днес получи нов нюанс след публикация на вестник "Сега", според която три дни преди избора си Пеевски е получил достъп до най-секретна информация при това за рекордно кратък срок. Това е потвърдено от шефа на Държавната агенция по сигурността на информацията Борис Димитров. Питайте премиера – така председателят на ДПС Лютви Местан отклони въпросите "защо" и "как". Процедурата по получаването на допуск до строго секретна информация е реализирана преди избирането на Пеевски за председател на ДАНС, като едно от основанията кандидатурата да бъде предложена за гласуване от Народното събрание, посочи лидерът на ДПС и препоръча питането да бъде отправено към премиера:

Вероятно номиниращият орган може да е искал това. Не знам дали конкретното лице иска достъп. Ние, например, като народни представители, имаме достъп, но нямаме най-високо ниво на секретност. Може да е било поискано и от органа, който номинира. По закон това е премиерът.

Като депутат Пеевски има достъп по право до класифицирана информация. Той се получава автоматично с избора и без проверка и е на принципа "необходимо да се знае". Като председател на ДАНС той подлежи на щателна проверка за имотно състояние, за дела, за здравословно състояние – все фактори, които се проверяват дълго. Проверява се и семейството на проучвания. Той подписва и декларация, че позволява да бъдат проверени и банковите му сметки. Всичко това започва по силата на конкретен акт, какъвто може да бъде само решението за избор на председател на ДАНС и какъвто, към момента на приключване на проверката, Пеевски не е имал.

Най-важният въпрос, според експертите, е кой е писал искането за стартирането на процедурата за осигуряване на допуск "Строго секретно" на все още неизбран председател на ДАНС.

По публикацията работи: Силвия Великова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна