Събитията от вчера в обобщение от 24 Часа: "Въпреки че лидерът на БСП се извини в парламента, ДПС поиска Конституционният съд да реши дали Делян Пеевски продължава да е депутат, а премиерът Орешарски представи пакет от спешни социални мерки, няма знаци, че протестите затихват", пише вестникът.
В своя анализ на протестите Капитал Daily пише "Пътната карта е една: Оставка на правителството. Избори". "Скандалните назначения продължават", допълва изданието, поставяйки под този знаменател информацията за персонални промени в енергийния сектор, поемането на трите най-важни комисии в парламента от ДПС и назначаването на "сикаджия" в лицето на Иван Иванов за заместник-министър на вътрешните работи.
Дума изтъква на първата си страница: "Орешарски се разплаща с бизнеса до 30 август", а под заглавието е поместен призив "да чуем" "гласа на разума", т. е. гласа на премиера, който "се ангажира да не бъде допуснато ново увеличение на цената на тока, да има повишение на минималната заплата от 1 октомври, плюс другите, вече известни, социални ангажименти".
Подробности от плана "Орешарски" представя Преса: пенсиите ще се индексират по швейцарското правило, а правителството налива 1 милиард лева за развитие на малкия и средния бизнес, отбелязва вестникът.
Труд коментира "изненадата" с минималната заплата. "Според депутати от БСП ръстът ще е с 30 лева. Това означава, че работодателите ще плащат минимум още 43 милиона лева годишно за заплати. Освен това ще се увеличат безработицата и сивата икономика, предупредиха представители на бизнеса и анализатори", пише изданието.
"Спешните мерки" на Орешарски се оказаха пожарогасител с демагогия", смята Сега. Според изданието става дума за "познатите обещания за непазарно мачкане на цената на тока, административно вдигане на доходи" и други "общи и пожелателни" точки.
Сега обвинява БСП и ДПС, че са стимулирали протестите с "псевдокатарзис за гафа Пеевски" и "се опитват да отклонят вниманието с яростна атака срещу президента" Росен Плевнелиев.
И днес - два дни след като президентът декларира, че "е платил дължимите си данъци до последния лев, както в България, така и в страните, в които е работил" - няколко издания наред с Монитор пишат за финансови машинации на държавния глава от времето му на бизнесмен. "Плевнелиев превел 259 хиляди долара на офшорка" в Кипър през 1999 година, за да избегне данъци, твърди Стандарт, позовавайки се на неназовани юристи. "Президентът беше обвинен онзи ден от интернет сайт, че имал офшорна фирма в Кипър", припомня Преса. "От официалното опровержение на прессекретариата му разбрахме само, че държавният глава редовно си е декларирал и плащал данъците. Но не и дали като бизнесмен през 1999 година е регистрирал такава компания в данъчния рай Кипър. Смущаващ пропуск. Който продължава да чака отговор", пише коментаторът на Преса. "От президентството подминаха с мълчание новата анонимна информация", че Плевнелиев е бил представител на офшорна фирма за една година, отбелязва и 24 Часа. Финансовият министър Петър "Чобанов започва проверки на офшорките в Кипър", съобщава изданието.