Депутатите отложиха приемането на решение дали да бъде наложен временен мораториум върху заповедите за премахване и забрана на ползването на незаконни строежи, използвани за жилищни нужди, както и в рибарските селища по Черноморското крайбрежие. Отлагането е, за да могат Министерството на регионалното развитие и Министерството на инвестиционното проектиране да изготвят и представят в парламента становища по документа. Павел Шопов поиска да се помисли как да се разделят темата за мораториум върху заповедите за премахване на незаконни жилищни сгради и тази за мораториума върху премахването на рибарските селища.
В законопроекта, внесен от депутатите от ДПС, се предвижда мораториумът да действа до 30-и ноември тази година и има за цел не да узаконява незаконните строежи, а да изчисти режима по узаконяване. В хода на дебатите стана ясно, че става дума за 250 броя влезли в сила заповеди. Депутати от "Атака" коментираха, че с промените се прави реверанс към обитателите на ромски махали.
И през следващата учебна 2013-2014 година висшите училища ще могат да обучават срещу заплащане бакалаври и магистри след средно образование. Промяната беше гласувана окончателно от депутатите. Така вносителите от Коалиция за България се надяват да гарантират допълнителни пари за вузовете в условията на недостатъчно финансиране на висшето образование. Запазва се обаче условието за вузовете оценката им от акредитацията им да е от 6 до 10.
Депутатите обсъдиха и промените в Закона за корпоративното подоходно облагане. Облекчения за работодатели от догодина, които наемат младежи на работа по специалността им, приеха на първо четене депутатите. Промените бяха направени в Закона за корпоративно подоходно облагане и стават окончателни след приемането им и на второ четене.
За наемане на студенти или ученици обаче има редица условия. Учащите на възраст трябва да са до 25 години, да са в последните два курса и да имат специалност, която да прилагат в съответното предприятие. Работодателите ще осигуряват плащането под формата на стипендии. Корнелия Нинова от Коалиция за България обясни, че така ще се свърже бизнес и образование:
Естествено има и задължение за фирмите, които ползват това данъчно облекчение, след като изтече периодът да наемат младия човек на работа. Могат да го правят най-малко за една година, най-много за две години. Ако са му плащали една година, след това поне една година трябва да го наемат на работа. Ако са плащали две, поне две години трябва да го наемат на работа.
В замяна на наемането на лицето, предприятието ще получава намаляване на данъчната основа, върху която ще се изчислява плоският му данък, обясни Нинова. Депутатът от Атака Магдалена Ташева заяви, че не подкрепя промените, защото според нея данъците трябва да растат, а не да намаляват.
Информация на Добромир Видев и Даниел Инков