Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преглед на печата

Снимка: БГНЕС

Вестник Преса съобщава за ударни строежи на водноелектрически централи: "Докато държавата прави опит да смекчи тежките последици от безразборното строителство на фотоволтаици и вятърни паркове, вецове продължават да никнат като гъби. До момента от басейновите дирекции са издали 650 разрешения, като 200 от централите вече са построени. Изкупната цена на тока от тези възобновяеми източници също е преференциална, а присъединяването им към енергийната система става без квота, алармират екологични организации. Големият бум на разрешителните е станал при управлението на тройната коалиция, но практиката е продължила и под властта на ГЕРБ, отбелязва още Преса. Само в Родопите се строят или вече са построени нови хидроенергийни централи с мощност над 150 мегавата. Организацията WWF атакува във Върховния съд решението на екоминистерството да одобри четири централи, които според природозащитниците ще унищожат река Искър, уточнява публикацията.

ДАНС алармира, че зелените централи са параван за пране на пари, пише вестник Сега във водещия си материал, цитирайки отчет на агенцията за 2012-а година. Засега няма образувано наказателно дело в тази област. Констатацията обаче идва само седмици след като съдът в Италия конфискува активи на мафията в компании за зелена енергия на стойност 1,67 милиарда евро. У нас сто и шестдесет депутати от предишния парламент са инвестирали във ВЕИ, а инвестициите им са кредитирани от банки, пише Сега, цитирайки Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда.

Тениски по 20 стотинки, шорти по 15, платове по 10 стотинки за метър... това са цените в митническите декларации, на които стоките влизат у нас. И после правят 10 000 процента скок, който плащаме от собствените си джобове, пише Стандарт в репортаж за контрабандата и търговията с китайски стоки на "Илиянци". Картината на най-голямото тържище у нас не се променя, без значение кой управлява държавата, а "данъчни и митници си прехвърлят топката", отбелязва вестникът.

"Ремонтът на Бюджет 2013 ще е готов в края на юли. Дотогава управляващите ще са написали стратегията си за актуализация и ще я внесат за обсъждане в Министерския съвет, а след това и в парламента", съобщава Преса.

Вестникът предвижда 450 милиона по-малко приходи, 150 милиона повече разходи и милиард и 700 милиона лева дефицит в края на годината.

"Дупката в бюджета се сви с 1,5 милиарда лева", пише Сега. "След като цяла седмица премиер и финансов министър алармираха, че в хазната се отваря допълнителен дефицит в размер на 1-2 милиарда... вчера Петър Чобанов обяви, че недостигът не е повече от 500 милиона, отбелязва вестникът. Според Сега правителството "още не може да обясни защо иска актуализация".

"Ако не актуализираме бюджета, ще убием хиляди малки фирми", заявява депутатът от БСП Дора Янкова в интервю за 24 часа.

Според Капитал Daily аргументите за актуализация остават "неубедителни" предвид по-доброто изпълнение на приходите от ДДС в сравнение с миналата година.

Българската търговско-промишлена палата предлага облагане на всички плащания от България към офшорни зони с 10 до 15 процента, съобщава Стандарт.

Облагането на офшорните сметки ще ограничи изтичането на капитали от стагниращата икономика, ще постави наравно фирмите и ще напълни хазната със 100 милиона евро, смятат от БТПП.

По публикацията работи: Добрин Йотов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени