Чешкият президент Милош Земан назначи днес служебното правителство на водещия икономист Иржи Руснок. Министрите дойдоха заедно за церемонията в президентския дворец. Кабинетът сега е изправен пред трудната ситуация в срок до 30 дни да поиска и да получи вот да доверие в Долната камара на парламента.
До назначаването на експертното правителство се стигна след падането на коалиционния кабинет, начело с премиера Петър Нечас. Причина за това станаха арестите на бившата началничка на кабинета и други висши политици по обвинения за корупция и злоупотреба с власт. Тази седмица прокуратурата поиска да бъде снет имунитетът на бившия премиер Нечас.
Новият премиер спази обещанието си в срок до 14 дни да представи своя кабинет, което беше високо оценено от президента Милош Земан. Новите министри бяха определени от празидента за "експерти", които могат веднага да започнат работа. Едно от предизвикателствата пред тях ще бъде да спрат политическия натиск при решаването на случаите, довели до падането на кабинета на Нечас. Новото правителство беше назначено от президента против волята на повечето политически сили в Долната камара.
Някои от членовете се определят като близки до президента или неговата партия. В състава има и бивши министри от други правителства - като например вицепремиерът и министър на вътрешните работи Мартин Пецина или външния министър Ян Кохоут. От състава на кабинета "Нечас" остава единствено министърът на отбраната Властимил Пицек.
Вицепремиер и министър на финансите е бившият премиер и кандидат за президент Ян Фишер. Медиите не пропуснаха факта, че след обявяването на името му в понеделник, бързо бяха изплатени останалите дългове от президентската му кампания. Фишер, както и бившият президент Вацлав Клаус и неговата съпруга, бяха замесени в поредния скандал за корупция. Цената на пряката или непряка подкрепа за Земан в президентските избори е бил и посланически пост за Ливия Клаусова, твърди редактор от изданието "Рефлекс". Сигналите са подадени до прокурорите в Прага и в Оломоуц.
Сред целите на кабинета на Иржи Руснок ще бъде подготовката на новия държавен бюджет. Преди това кабинетът трябва да получи доверието на депутатите от Долната камара на парламента. Теоретично това е възможно, дори ако в зала присъстват една трета от всичките 200 депутати. Важно е как ще гласуват представителите на бившите управляващи – ОДС, ТОП 09 и ЛИДЕМ, но и каква стратегия ще избере лявата опозиция, особено ако социалдемократите и комунистите не успеят при първия опит на 17-и юли да съберат 120 гласа за разпускането на парламента и провеждането на предсрочни избори.