В чешката Долна камара днес се провеждат дебати за разпускането на парламента и провеждането на предсрочни избори. За разпускането на двестачленната камара са необходими 120 гласа, което изглежда трудно постижимо при сегашното разпределение на политическите сили в камарата.
Предложението беше внесено от опозиционните социалдемократи след падането на правителството на Петър Нечас. Президентът Милош Земан не се съобрази с позициите на парламентарните партии и назначи кабинет с премиер икономиста - Иржи Руснок, който по конституция е задължен в срок до 30 дни – в началото на август, да поиска вот на доверие. Новите министри присъстваха днес за пръв път в парламентарна зала и бяха представени на депутатите по време на дебатите от премиера Руснок.
По време на заседанието не бяха спестени критики към поведението на президента. Опозицията едва ли ще успее при гласуването без помощта на бившите управляващи от ТОП 09, ОДС или ЛИДЕМ. Десните са против разпускането на парламента, а в случай че правителството на Иржи Руснок не получи доверие, очакват шанс за съставяне на кабинет.
На социалдемократите (ČSSD), комунистите и депутатите от "Обществени дела" (VV) не достигат 29 от необходимите 120 гласа за разпускането на парламента. Левите обаче подчертаха, че са необходими нови избори, легитимно правителство със силен мандат и достатъчно мнозинство в Долната камара.
Председателят на социалдемократите Бохуслав Соботка представи предизвикателствата пред страната – рецесията, безработицата, усвояването на евросредствата. Соботка не изключи и по-нататък да поискат разпускане на парламента.
Дебатите са повлияни и от вчерашното решение на Върховния съд, след което арестуваните за корупция трима бивши депутати от ОДС – Петър Тлухорж, Марек Шнайдер и Иван Фукса напуснаха затворите в Острава и в Оломоуц. Оказа се, че е необходимо да се изясни докъде се простира депутатският имунитет.
Съдебното решение беше тежък удар. Държавното обвинение в лицето на оломоуцкия прокурор Иво Ищван имат и други възможности за наказателно преследване на тримата. Днес парламентарната комисия за мандата и имунитета трябваше да разгледа и искането за отнемане на имунитета на бившия премиер и настоящ депутат Петър Нечас. Ищван обаче изтегли искането. Положението на Нечас е по-сложно, тъй като той може да стане отново обект на наказателно преследване и след приключването на депутатския му мандат, коментира лидерът на комунистите Войтех Филип.