Нашите атлети "избиха" конкуренцията в първия ден на Балканиадата

Ивет Лалова отвя коннкурентите си на 100 метра на Балканиадата в Стара Загора

Шест титли и общо 12 отличия спечелиха българските състезатели в първия ден на 66-та Балканиада по лека атлетика в Стара Загора. Европейската шампионка от Хелзинки 2012 Ивет Лалова взе два златни медала. Тя първо триумфира в индивидуалния спринт на 100 метра с 11.15 секунди, а след това и с щафетата на 4 по 100 метра заедно с Мария Данкова, Габриела Лалева и Галина Николова с 45.41 секунди.

В спринта при мъжете на 100 метра Денис Димитров беше най-бърз с 10.32 секунди. Титли заслужиха Митко Ценов и Силвия Дънекова в бягането на 3000 метра стипълчейз. Ценов победи с 8:46.69 минути, а Дънекова направи най-доброто си постижение за годината от 9:43.81 минути, като остана само на 9 стотни от личния си рекорд в дисциплината. Националният рекордьор на гюле Георги Иванов триумфира в коронната си дисциплина с 20.71 метра. Той изпревари европейския шампион в зала от Гьотеборг 2013 Асмир Колашинац от Сърбия, който остана втори с 20.59 метра.

Пет сребърни медала заслужиха българските атлети - в скока на дължина за мъже Денис Ерадири постигна 7,79 метра, а Теодора Коларова драматично загуби титлата в бягането на 800 метра. Тя финишира за 2:05.62 минути и остана само на 2 стотни от секундата от победителката Дорина Короши от Румъния. Европейската шампионка до 23 години на троен скок от Тампере 2013 Габриела Петрова остана със среброто с лично постижение за сезона от 13.92 метра. На 4 по 100 метра при мъжете Огнян Огнянов, Боян Петров, Петър Кременски и Денис Димитров имаха проблеми при предаването и финишираха втори за 40.23 секунди. Шампион стана квартетът на Румъния с 40.03 секунди. Виктор Нинов също стигна до среброто на скок височина с 224 сантиметра.

Единственото бронзово отличие за деня взе в бягането на 400 метра европейската шампионка от Гьотеборг 2006 Ваня Стамболова. Тя се завърна на пистата след 6-седмично отсъствие заради контузия и завърши трета с 53.70 секунди.