Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албена Танева: Проблемът не е заради правителството, а заради ценностите

Албена Танева: Наличието на контрапротеста е смешно
Снимка: БГНЕС

По-малко фасадно демократични станахме, но представителността не се е променила. /.../ Проблемът е по-дълбок, защото кой влиза в парламента е въпрос, свързан с взимането на властта, а начинът на упражняване на властта е следващ въпрос. Не можем да сведем целия политически процес до мига на взимането на властта, усещането за несправедливост, акумулираната от години цикличност в обществото и за начина, по който се упражнява тази власт. Не говорим за това коя партия побеждава, коя губи, а за един системен проблем у нас. Това, че много хора си въобразяват, че е достатъчно просто да се докопат и от тук нататък вече е въпрос на хитруване, на шмекерлък как да бъдат по-сполучливи в демагогията и да изглежда, че сякаш упражняват тази власт добре. Никой не е толкова глупав, за да могат тези номера да минат. /.../ Някой е спазил формално процедурите, за да състави правителство и да използва всички инструменти и хватки, за да може да се задържи, но това е много краткосрочно. Тъй че усещането за това, че много хора не са представени, се свежда до начина, по който се упражнява властта. Това каза политологът Албена Танева в интервю за предаването "От петък до петък".

Тази надменност на политическия език е само един от симптомите на болестта, която преживява нашето общество. Политическата класа не е над другите. /.../ Левият и десният избирател се разбират като поддръжник на БСП и на някакви партии, които ги броят за десни. Това не е така. /.../ Разбира се, че винаги е имало хора, които очакват властта да е такава, че за тях да се грижи държавата и други, които са индивидуалисти и казват, че личността има значение, личността, което не е себичното аз, а техният индивидуализъм е социален - това означава, че индивидът в рамките на общността, в рамките на дадена група. Отговорността на избирателите е те да бъдат критични към онези, които мислят, че ги представляват и ако се върши нещо неправилно, да се реагира. Една от грешките у нас е да не гледаме какво се прави, а кой го прави. Затова принципно новото тази година е, че това, което представляват протестите и хората, които са на улицата – това е изключително хубаво, защото означава, че гражданите имат отговорност и са готови да жертват своето време и почивка, за да бъдат граждани. /.../ Колкото повече хора са заинтересовани и отговорни, толкова повече хората във властта няма да се самозабравят. Сега на протестите не виждаме хомогенна група. Има хора с най-различни ценности. /.../ Огромното мнозинство по площадите сега са хора, родени около и след промените през 1989-а година, така че все по-малко се страхуват, коментира още обстановката в страната Албена Танева.

Според Танева наличието на контрапротеста е смешно: Наличието на контрапротеста е смешно нещо. Той прилича на инспириран от страна на формиралите правителство, за да покажат, че някой стои зад тях, което всъщност е подмяна. Нима някой си мисли, че сме толкова наивни като общество, че си мислим като общество, че абсолютно всички в тази страна не са съгласни. Ние трябва да спрем да мислим за това. Винаги ще има хора, които ще седят зад тях и спорът не е дали е правителството на Орешарски. Орешарски е една метафора. Това правителство изразява един ужасно голям дефект, заради който тръгнаха протестите. /.../ Проблемът не е "за" и "против" правителството, а "за" и "против" ценностите, които у нас бяха сбъркани и затова искаме рестарт на системата, затова са необходими и избори. Това е начинът, по който да започнем. /.../ Затова ще ги има тези протести, затова ще бъдат и през есента, защото нищо не се е променило. Ние всеки ден сме изненадвани по най-различен начин.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна