Парламентът на Великобритания отхвърли участието на страната във военна операция в Сирия. Правителството поиска от Камарата на представителите пълномощия за военни удари срещу химическия арсенал на президента Башар Асад. Опозиционните лейбъристи обаче блокираха искането с подкрепата на тридесет депутати от Консервативната партия на министър-председателя Дейвид Камерън.
Убеден съм в необходимостта от суров отговор на използването на химически оръжия, но вярвам и в зачитането на Камарата на общините. За мен е ясно, че британският парламент, изразявайки волята на британския народ, не желае военни действия. Разбирам това и ще действам в съответствие (с тази воля).
Лидерът на опозицията Ед Милибанд поиска решение за намеса да бъде взето едва след като излезе заключението от проверката на инспекторите за предполагаемата химическа атака в Сирия, и само след като въз основа на изводите на ООН Камарата на общините проведе второ гласуване. Под натиска на опозицията британският премиер обеща, че би започнал война едва след приключването на разследването в Сирия.
Решението на парламента зачерква възможността за британско участие в международна операция в Сирия, призна министърът на отбраната Филип Хамънд в интервю за Би Би Си:
Разочарован съм, но разбирам, че сме изправени пред дълбоки подозрения за военно увлечение в Близкия изток, което произлиза най-вече от опита с Ирак през 2003-та година. Тази реалност се отрази в решението на парламента.
Поражението на правителството в парламентарния вот за действия срещу Сирия ще породи дебат дали Великобритания все още иска да играе водеща роля в световните събития, заяви финансовият министър Джордж Озбърн, цитиран от Ройтерс. Ще трябва да се запитаме за ролята ни в света и дали Великобритания иска да играе главна роля в поддържането на международната система, заяви британският финансист. Озбърн обаче е на мнение, че отхвърлянето на резолюцията няма да навреди на отношенията на Лондон с Вашингтон.