Народните представители обсъждат управленската програма на кабинета "Орешарски", наречена "Държавност, развитие, справедливост - икономически и социални приоритети на правителството на Република България". Преди да започнат обсъжданията, премиерът Пламен Орешарски представи управленската си програма:
Настоящата програма е базирана на програмните приоритети, с които бе избран кабинетът. При нейното съставяне допълнително бяха отчетени препоръките на ЕК, от Конвергентната програма и от мониторинговите доклади.
Управленската програма стъпва на приемственост, характерна за последните 15 години, по отношение на съхранение на Валутния борд и стабилността на банковата система, на задълбочаване на европейската и евроатлантическата интеграция на страната, както и на последователност в изграждането и обновяването на физическата инфраструктура. В същото време програмата внася нови политики и различни акценти в редица направления на управлението.
При прилагане на програмата ще следваме няколко основни и ясни принципа – откритост и прозрачност на управлението, периодична отчетност на кабинета и министрите пред народните представители и пред обществото, диалогична, а не конфронтационна политика за търсене на повече обществено съгласие по ключови за страната приоритетни дейности.
Програмата съдържа своеобразно въведение и три относително обособени раздела. В нея отсъстват обичайните за такъв тип документи описания на завареното финансово-икономическо положение на страната. Задоволили сме се само с най-обща характеристика на т.нар. наследство. Считам, че след като предходното правителство на ГЕРБ толкова преекспонира темата и така упорито обясняваше всички свои неблагополучия със своите предшественици от последните 60 и повече години, опитите за каквато и да е реалистична оценка на стартовата база биха рискували да попаднат в сюжетите на приказката за лъжливото овчарче. Затова и вместо типичните въвеждащи коментари сме представили първите стъпки на правителството за краткия период от началото на мандата.
По отношение на програмата Орешарски обясни, че в първия раздел са включени политики и мерки, насочени към икономическо възстановяване и насърчаване на предприемачеството: Те целят да създадат предпоставки за стимулиране на икономическото развитие след пет години на икономическа рецесия. В тази връзка ще насочим усилията си към противодействие на монополите за създаване на една по-конкурентна среда за правене на бизнес за защита на потребителите. Възнамеряваме да отменим или смекчим на първо време над 100 лицензионни режима и утежнени условия за развитие на стопанска дейност. Продължаваме да водим диалог с местните власти. /…/ Една от водещите цели ще бъде насърчаване на инвестиционната активност на местните и външни инвеститори. Ще създаваме предпоставки за възстановяване на съществували производства и стопански дейности, както и за разкриване на нови такива. Специално внимание ще отделим на иновативните и експертно ориентираните бизнеси.
Премиерът обеща и мерки в сектора на енергетиката, инфраструктурата на страната, инвестиции в конкурентоспособността на икономиката и човешкия капитал.
Други важни направления в програмата са устойчиво развитие на селското и горско стопанство и насърчаване на дребните производители, утвърждаване на страната ни като добра туристическа дестинация, опазване на природата и акценти върху зелената икономика.
На последно място в първия раздел е подобряването на административните услуги и стъпки към развитието на електронното правителство.
Вторият раздел на програмата съдържа мерки и политики, насочени към заетост, солидарност и социална справедливост: Те са фокусирани в усилията да се ограничава и намалява бедността, като акцентът е поставен на мерките за заетост.
Безспорно днес държавата ни е в състояние да покрие дори минималните финансови критерии за подпомагане на всички социално слаби домакинства. Затова нашите усилия ще се насочат към подкрепа на най-уязвимите групи. От следващата година ще възстановим годишното индексиране на пенсиите.
В програмата е залегнало и увеличение на детските надбавки. В политиката по доходите ще се следва балансиран подход за увеличаване на доходите и запазване на конкурентоспособността на икономиката. Според програмата ще бъде реформирана и здравната система.
Третият раздел в програмата обединява политики и мерки за укрепване на държавността. Сред тях са мерките за стабилизиране на системите за сигурност, конструктивно взаимодействие със съдебната система за изпълнение на препоръките на ЕК в рамките на механизма за сътрудничество и оценка, активна външна политика, надеждна отбрана и партньорство с евроатлантическите ни партньори, развитие и закрила на българската култура:
Бих поставил акцент на един от ключовите фактори, с който не можахме да се справим като общество за целия период на прехода – доверието е институциите и върховенството на закона – сфера, в която отстъплението в последните години е и най-видимо.
Пламен Орешарски изтъкна, че без върховенството на закона не може да възстанови доверието към институциите. И обясни защо борбата с корупцията не присъства в управленската програма:
Ние считаме корупцията за следствие, поради което сме решени да се борим с причините и предпоставките, а такива мерки изпълват всички раздели на програмата.
За мен всяка критика е важна, за да могат да се коригират, особено доброжелателните критики, каза още премиерът и добави:
Бих призовал всички – да не издаваме повече комплексите си на нова евроатлантическа страна и не толкова да говорим за това, а просто да работим с нашите партньори. Това се опитваме да правим все по-успешно и отчитаме, че това, което наследяваме, е една добра основа, т.е. и досега се е работило и продължаваме по този път. Не виждам тук място за политически дебат.
По отношение на Швейцарското правило - началото на следващата година ще има съответния регламент. Семейно подоходно облагане - ще изпълним ангажимента така, както е записан - през втората половина от мандата. За минималната работна заплата - ще имате възможността, когато внесем за обсъждане проектобюджета, да видите в 3-годишната прогноза базовите допускания за увеличение.
За обещаните в предизборната кампания 250 000 работни места, Орешарски посочи: Никой никога не си е представял, че с магическа пръчка на следващия ден ще се създадат 250 000 работни места. /…/ Истински работни места разкрива частният сектор. За да ги разкрие, ние трябва да му създадем съответните предпоставки, за което е необходимо време, законодателни изменения и добри практики и изпълнение на законите, не само приемане на закони, а и изпълнението им. Добри управленски практики и още нещо – добри сигнали за развитие на бизнес климата, а не интервюта в чужди вестници как в България всичко е обърнато с главата наопаки, как сме най-корумпираната страна на този свят. Няма да дойдат инвестиции тогава и за целите на вътрешнопартийния дебат, ние рушим бъдещето на държавата си.
За коментара за отказ от структурни реформи, премиерът каза: Не знам на какво основание се правят такива изводи. Много правителства имаха амбизиозни програми с описани амбициозни структурни реформи и нито една от тях не стана. Ние не сме написали големи думи в програмата, но ще ги направим – реформите ще ги направим. Реформите няма да бъдат такива, които да внасят хаос в системите, предварителни страхове, реформите ще бъдат напълно съобразени с достигнатото равнище и потребностите за модернизиране на отделните сектори - някъде по-кардинални, другаде по-меки.
Отсъствието на резерви в здравната система ще забави, но няма да отмени желанието ни да направим и допълнителни стълбове в системата, така че наистина да достигнем вече и до по-ефективна конкуренция, така че да окажем натиск върху цени и качество на здравни услуги, подчерта още Пламен Орешарски.
Делян Добрев от ГЕРБ нарече програмата "добри пожелания": Безработицата това лято не намаля. Безработицата в момента е толкова, колкото в началото на мандата.
Йордан Цонев от ДПС подкрепи програмата на кабинета, но настоя за конкретни ангажименти и реформи: Реформите да бъдат отразени още в този бюджет - административната реформа, здравната реформа, реформата в бюджетирането. Тази есен е есента, в която държавата ще покаже на българските граждани, че има държавна регулация.
По време на дебатите Павел Шопов от "Атака" поиска Пламен Орешарски да се вслуша в съветите на "Атака": Да скъсате рязко и незабавно с досегашния колониален модел. Да се върнат в български ръце банките, застрахователното дело, монополите в електрификацията, горивата, комуникациите.