Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Римски: Решението за кредит по схемата на директно кредитиране на дефицита е разумно

Снимка: ЕПА / БГНЕС

За разлика от облигациите, които се емитират на международните пазари, Schuldschein е нова схема за нас и доста използвана в Германия, Австрия, Люксембург и страни от бившия соцлагер също са ползвали този прийом за бързо кредитиране. При него се взема т.нар. "синдикиран заем", т.е. нашето правителство говори с определен брой банки за конкретен кредит. Самите банки не отпускат кредит, а пускат депозитарни разписки на пазара и всеки инвеститор, който има желание да инвестира в български дълг, може да си закупи такива облигации. Те са на принципа на двустранния договор между кредитор и кредитополучател. Всеки инвеститор ще може да си закупи от тези двустранни договори за кредит. Това обясни в предаването "От петък до петък" Явор Римски от финансовия сайт на БНР.

Според мен това е като че ли най-доброто решение за този сравнително малък по размер заем в размер на 360 млн. евро, тъй като с таква малка емисия ние не можем да излезем на международния облигационен пазар. Отделно, че подготовката за излизане на пазара ще отнеме от 3 до 6 месеца. Основният проблем на правителството е, че няма време, тъй като с тези пари трябва да се покрие дефицитът за тази година. Самата операция обаче ще бъде много организирана и ще може бързо да се финансира бюджетът. До края на месеца или началото на ноември ще станат ясни някои от параметрите, каза Римски.

По отношение на лихвите, той обясни: Това е въпрос, който действително, за разлика от откритото излизане на дълговия пазар, където ще стане ясно в зависимост от това колко големи клиенти са проявили интерес към наши дългови книжа, ще се определи и самото ниво на лихвата на тези книжа. При тази схема на кредитиране не става ясно какви ще са лихвите, но аз смятам, че няма да се различават много съществено от лихвите, които бихме постигнали, ако излезем на облигационния пазар, които са в рамките на 4,2 - 4,8 % годишно.

Според Римски през 2014-a година България трябва да вземе нови заеми: Ще трябва да вземе, за да може да рефинансира предстоящите през януари 2015-а плащания  по стария дълг, тъй като поне в момента при състоянието на фискалните резерви и на икономическото развитие на страната няма да е възможно сами да можем да покрием падежите на този дълг, без да вземем нов.

Римски заяви, че в следващите няколко години държавата ще трябва да се справи с дълг в размер на 5 млрд. лева: Те ще представляват сериозно изпитание и според мен това беше и другият мотив, който накара българските власти да прибегнат до тази схема на директно кредитиране, защото в рамките на една година, ако излезем няколко пъти на международния дългов пазар, може да предизвикаме и лош сигнал към чуждите инвеститори. Така че самото решение за този вид кредит смятам, че е разумно. Най-добрият вариант ще бъде, ако кредитът е 5-годишен.

Цялото интервю с Явор Римски можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени