Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световната банка: България запазва 58-ото си място за реформи в полза на предприемачеството

Снимка: Архив

Сингапур е начело, а Чад е в дъното на класацията за бизнес климата, който Световната банка публикува във Вашингтон въпреки критиките и яростната съпротива на Китай, предадоха световните информационни агенции.

Класацията на Световната банка "Да се прави бизнес" анализира рамката, която налагат регламентите за бизнеса на малките и средните предприятия в 189 страни.

Експертите й оценяват най-вече условията, в които те могат да започнат дейността си, да имат достъп до кредит и да плащат данъци.

Въз основа на резултатите, получени от 10 000 бизнесмени, институцията прави класация, която и тази година е оглавена от Сингапур, лидер от 2007-а година, следван от Хонконг, Нова Зеландия, САЩ и Дания.

В това 11-о издание на класацията България запазва позицията си от миналогодишното с 58-о място.

Класацията бе силно оспорвана и бе повод да се изпише много мастило, отбелязва АФП. Недоволен от мястото си, което му бе отредено миналата година (96-о), Китай обвини Бин Хан, вицепредставител на страната в Световната банка при рядко
виждано досега публично изявление в края на 2012-а година.

На фона на тези спорове президентът на Световната банка Джим Йон Ким трябваше да се реши да разпореди външен одит, чиито заключения бяха публикувани през юни и бяха безапелационни - в съставянето на класацията има методологически слабости и тя трябва да се спре.

Това бе първото политическо изпитание на Йон Ким след избирането му на поста през лятото на 2012-а година и той прие промени, прехвърляйки контрола върху класациите "Да се прави бизнес" на главния икономист на Световната банка, но не отстъпи пред искането да се спре класацията.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени