От 1-ви януари 2014-а година се преустановява процесът на едновременното увеличение на пенсионната възраст и необходимия осигурителен стаж за придобиване на пенсия. Така на практика възрастта за пенсиониране няма да се увеличава с по 4 месеца всяка година. Тя остава 60 години и 8 месеца за жените и 63 години и 8 месеца за мъжете. Промяната в Кодекса за социалното осигуряване бе приета от парламента на първо четене.
Според вносителите промяната ще намали негативните ефекти от предприетите мерки в областта на пенсионната система в края на 2012-а година. Законопроектът предвижда да се направи комбинация между недостигащ осигурителен стаж и по-ниска възраст за пенсиониране и това да бъде общо до 24 месеца спрямо условията за пенсиониране. Фискалният ефект от предоставянето на възможността за ранното пенсиониране при недостиг от 24 месеца трудов или осигурителен стаж ще се определи в размер на 30,5 млн. лв. и се предполага, че ще засегне 13 хил. лица. Критиките в промяната направиха депутати от ГЕРБ. Тотю Младенов заяви, че ще се задълбочат проблемите в Държавното обществено осигуряване:
Да, временно ще се харесате примерно на част от вашите избиратели, примерно ще намалее с определен процент безработицата, което не е сигурно, че ще стане, на базата на възможност за ранно пенсиониране, но вие задълбочавате както в краткосрочен, така и в дългосрочен план проблемите на Държавното обществено осигуряване. Дефицитът, който предвиждате за догодина, е близо два милиарда лева. Допълнително извън тези 12 процента, които плаща държавата от данъците на всички български граждани в пенсионното осигуряване, извън тези 12 процента още два милиарда лева дефицит, лишаваме други сектори като здравеопазване, като местни власти да получат част от тези пари.
Корнелия Нинова от БСП заяви, че в бюджета за 2014-а година има заложени средства за промяната:
Не е вярно твърдението, че в Закона за бюджета не са предвидени 85 милиона лева, които представляват финансирането по предложените от нас промени. В Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване са предвидени средства от 45 милиона лева, което представлява финансиране на замразяването на стажа и възрастта и евентуалното пенсиониране на тези 15 300 пенсионери.
С промените в Кодекса за социалното осигуряване бе прието и премахване на въведеното допълнително условие за ранно пенсиониране на военнослужещите, а именно навършването на определена възраст. По този начин единственото условие за придобиване право на пенсия ще остане наличието на 27 години общ осигурителен стаж, от който две трети действително изслужени като военнослужещи, независимо от тяхната възраст. Министърът на отбраната Ангел Найденов коментира, че това е правилна промяна:
Изискването за осигурителен стаж по отношение на българските военнослужещи е едно от най-високите в страните-членки на НАТО. Народното събрание ще поправи една несправедливост по отношение на българските военнослужещи, ще премахне неравнопоставеност на българските военнослужещи и съответно ще преодолее усещането за напрежение и несигурност, което беше създадено с въведената промяна в края на 2012-а година. 87% от военнослужещите в българската армия подкрепят предложението за промяната на условията за пенсиониране.
Парламентарният контрол ще започне с въпроси към вицепремиерите Зинаида Златанова и Цветлин Йовчев. На въпроси на депутати ще отговарят още 8 министри.