Центърът на Мадрид е затрупан с боклуци след цяла седмица стачка на работниците от "Чистота" и "Озеленяване". Протестът е срещу план за съкращения на 1135 работни места от близо 7000 във фирмите с общински договори. През август там вече бяха съкратени 350 души. Предвижда се и намаляване на заплатите, което според синдикатите може да достигне 40 процента, т.е. от над 1000 на 650 евро.
Боклуците по улиците предизвикват недоволство у много граждани. Те твърдят, че работещите имат право да протестират, но пък и гражданите имат право да живеят в чист град.
Кметът на испанската столица Ана Ботея заяви:
От кметството на Мадрид настояваме да се изпълнява задължителният минимум за извозване на отпадъци. Разчитаме на фирмите, които са поели този ангажимент.
Кметството обяви, че е изпратило над 60 патрула от общинска полиция, които всеки ден придружават малкото работещи служители. По данни на общината от началото на стачката са запалени над 260 контейнера с отпадъци.
Според синдикатите протестът ще се проточи, тъй като не се водят преговори. Според властите съкращаването на разходите в условия на криза е неизбежно.