Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Представяме ви малко познатата култура и музика на горските индианци от района на Големите езера в Северна Америка. Разказваме ви с нашия гост – Николай Янков, за племената на ирокезите, англокините, микмак, мохоук и др. големи народи от ХVІ и ХVІІ в., обитавали и все още обитаващи Северозападна Северна Америка, за техните легенди, ритуали и вярвания.
Миротворецът или Деганауида е една от най-важните фигури в историята и културата на ирокезите. Образът му вече е митологизиран, но със сигурност е представлявал историческа личност, която към 1000 г. сл.Хр. донася идеята за мира като най-висша форма на съществуване в света и в нас самите и събира в свещен съюз враждуващите помежду си ирокезки народи - Мохок, Онайда, Онондага, Каюга, Сенека, по-късно и Тускарора.
Когато събрал представители на различните племена им рекъл: „Корените на това дърво са дълги и дълбоки. Те се простират в четирите посоки, за да приобщят всички народи. Отгоре над този бор се рее орел, който ще бди, наблюдава и известява за всяка заплаха, застрашаваща мира. Изровете дупка и хвърлете оръжията там. Те няма да ви трябват. Под дървото ще оставите птиче крило и метличка, които да ви напомнят, че ще трябва да поддържате чистота на взаимоотношенията си.“
Накрая Миротворецът раздал на всички боброво месо, символизиращо труда, и ги накарал да ядат с ръце, без ножове, за да не стоят ножове по между им. А последните думи, с които се обърнал към тях преди да се качи на каменното си кану и да изчезне завинаги били: „Прошепнете името ми в храстите и аз отново ще съм сред вас!“