Аз знам, че неведнъж сме повтаряли „Добродушните смокове” от Йордан Радичков. Лично аз бих искала да я повтарям докато не остане нито един човек, който да не я е чул. Защото това е единствената пиеса написана от Йордан Радичков специално за Радиотеатъра. Защото в студиото беше празник. Защото Теодоси Спасов беше дошъл с кавала си и Иван Добчев му каза да се включва винаги, когато почувства желание. Защото придумахме Йордан Радичков да чете сам текста на разказвача. Защото донесох от стола една тава, която напълнихме с вода от чешмата и двете магьосници Светлана Янчева и Жорета Николова превърнаха тавата в изворче. Едно от най-убедителните изворчета, които съм чувала по радиото.
През 1994 година (тепърва ще се оценява колко златен период за Радиотеатъра са били 90-те години на ХХ век) направихме нещо много смело. Просто поканихме всички български писатели, които искахме да имаме между своите автори и ги помолихме да напишат по една радиопиеса.
Не ни провървя с Константин Павлов. Два дни след като ми се обади, че вече е написал „чаршафите” (така ги наричаше) и от утре започва да реже и да сглобява получи първия си инсулт. Чаршафите останаха ненарязани и не знам къде са сега.
Маргарит Минков написа „Въведение в тяхната картина” и това се оказа последната му пиеса. Станислав Стратиев написа предпоследната си пиеса за нас.
Но тогава най-много се вълнувах за Йордан Радичков. Обаждах му се по телефона, а той все казваше, че не е готов. Всички срокове бяха минали отдавна, но ние естествено решихме за забравим за всякакви срокове. Чакахме.
„Аз написах една радиопиеса - каза ми Йордан Радичков - но като я показах на жена ми тя не я хареса и я изхвърлих в кофата за боклук.”
„Къде се намира тази кофа за боклук?!” - попитах.
„Ами, пред нас. Но вече са я изпразнили. Това беше миналата седмица. Сега пиша друга.”
Когато Йордан Радичков дойде в редакцията и донесе текста, аз слязох до бюфета и купих по едно парче торта на всички колеги. Усещам сладостта на тази торта и досега.
Опитайте я и вие. Слушайте „Добродушните смокове” на 29 декември в 16 часа по програма „Христо Ботев”.
По публикацията работи: Ина Вълчанова
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!