Започва Рождественският (Коледният) пост. Той е втори по своята продължителност след Великия пост в богослужебния календар на Българската православна църква. Рождественският пост продължава 40 дни и не е толкова строг като Великия и Богородичния.
В определени дни се разрешава риба и безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и други). Най-големият църковен празник по време на Рождественския пост е Никулден, когато е разрешено да се консумира риба.
За болни, деца и бременни постът е значително по-облекчен, тъй като самото им състояние е в някаква определена степен духовен подвиг, изискващ себеограничение.
Утвърждаването на 40-дневния пост, свързан с деня 25-и декември, в който се чества Рождеството на Господ Иисус Христос, станало сравнително късно - едва през ХІІ век. То било в тясна зависимост от определянето датата на това събитие. Корените на поста трябва да търсим още в зората на човечеството, в заповедта, която Бог дал на първата човешка двойка - да не ядат от дървото за познаване на доброто и злото. Иначе дълбокият смисъл на поста е хората да се приучат не само на послушание, но и на въздържание.
В съобщение на Светия синод на БПЦ по повод началото на Рожденственския пост се призовават вярващите в тези тежки и метежни за страната ни времена, да се обърнем към това старо и изпитано през вековете средство - постът, та очистени и умъдрени във въздържание, покаяние и молитва да си върнем Божието благословение, да си върнем мира в нашите души и помежду ни, за да видим верния и спасителен път за България.