Има неотложна нужда от задължително въвеждане на религиозното образование в българските училища и в частност на преподаването на православното християнско учение и ценности, това заяви Ловчанският митрополит Гавриил по време на кръгла маса на тема "Образование, религия и възпитание", която се проведе в Ловеч по повод Деня на християнското семейство.
На форума дядо Гавриил подчерта че вече е жизнено важно въвеждането на религиозното образование като задължителен учебен предмет, защото все повече родители и учители алармират, че у децата не само липсват нравственост и добродетели, но и нормални човешки взаимоотношения.
Нисък морал, разврат, пиянства, агресия и насилие, съчетани с наркотици, и всякакъв род престъпления се превръщат в ежедневие за учениците. След семейството училището е призвано да сее нравственост у децата и да се грижи да образова не само ума, но и сърцето.
Ловчанският митрополит е категоричен, че с часовете по СИП, ЗИП и програма "Успех" не е достатъчно да се постигне необходимият резултат:
Българската православна църква настоява религиозното обучение да бъде конфесионално и задължително, като на всяко дете се предостави възможност да изучава своята религия, или ако не желае това, етика.
Коста Костов – експерт в Дирекция "Образователни програми и образователно съдържание" обясни позицията на министерството на образованието:
Факт е, че все още в общественото мнение няма нагласа за приемане на такъв тип обучение. Желанието на Министерството на образованието е усъвършенстване на сега съществуващите форми.
В момента едва 1% от учениците в страната получават религиозно образование.