България засега няма основания да критикува британските планове за затягане на достъпа до социални помощи, заяви в Брюксел премиерът Пламен Орешарски. Той обясни, че обявените до момента мерки не са насочени към една или друга страна, а са общи за британското законодателство.
Противно на очакванията британският премиер Дейвид Камерън не е говорил пред европейските лидери за страховете си от имигрантска вълна от България и Румъния. Направил е по-общо изказване, в което е лансирал идеята в бъдеще преходните периоди за новоприсъединяващи се страни с нисък брутен вътрешен продукт да са по-дълги. Това разказа Пламен Орешарски и коментира станалите актуални мерки на британското правителство:
Това, което се оформя, в никакъв случай не е дискриминационно, така че нямаме основания за пряка критика към техните обсъждания. Надявам се и решенията им да не бъдат дискриминационни.
Без да отрича, че неучастието на България в бъдещия банков съюз може да я постави в по-периферни позиции, премиерът обоснова така решението страната ни да изчака тази стъпка:
Ще има повече рискове, ако сега прибързано се присъединим, тъй като от банковия съюз произтичат доста ангажименти, а без да сме член на Еврозоната страната няма достъп до рефинансиране, така че не мисля, че присъединяването по-късно би ни довело до някакви потенциални загуби и пропуснати ползи.
Пламен Орешарски отново подчерта пред Европейския съвет, че парите от евробюджета за справяне с бежанците у нас догодина са били определени преди време при други обстоятелства и че разчитаме да бъдат увеличени. След тази среща на върха по време, на която е имало кулоарни разговори за разпределението на ключовите постове в ЕС догодина, Пламен Орешарски съобщи, че България ще обяви кандидатурата си за еврокомисар не по рано от февруари или март.