Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ален Ламасур: Нужни са ни 3,9 млрд. допълнително, за да изпълним всички поети ангажименти за настоящата година

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Европейският парламент прие позицията си за бюджета на ЕС за следващата година на 23 октомври, като депутатите гласуваха против предложеното от Съвета намаляване на средствата в области като хуманитарна помощ, бежанци и инициативи за растеж. Остават притесненията за растящия размер на неплатени задължения от предишни години. В същото време бюджетът на самия Парламент е на път да бъде намален на реална база.

Повече за това какво да очакваме от европейския бюджет за 2014 научаваме от интервюто на Лъчезар Христов с Ален Ламасур - председател на бюджетната комисия на Европейския парламент:

Кои са най-важните неща, които гражданите на ЕС трябва да знаят за бюджет 2014-а?

- Две неща: първо, че за съжаление това ще бъде един по-нисък бюджет в сравнение с този от 2013 г. Това е в резултат от рецесията и защото страните-членки не могат да финансират по-висок бюджет на Европейския съюз. Както е известно, общият европейски бюджет се формира от вноските от националните бюджети на страните-членки и като се има предвид недоброто състояние на някои национални бюджети би било невъзможно да се съберат повече пари.

Втората новина, която е по-добра, е че Европарламентът фокусира своите приоритети върху устойчивото развитие на икономическата дейност, върху засилване на конкурентоспособността в ЕС в полза на малките и средни предприятия, както и в полза на социалните политики, като например социалния фонд, но и в полза на инвестициите за в бъдеще, в частност за изследователски дейности и развитие.

За да успеем обаче да постигнем тези амбициозни цели, ни е нужна поне сумата, предложена от Комисията, която бе съкратена от правителствата с 1 милиард, ние се нуждаем от този 1 милиард и преговорите вероятно ще се фокусират върху тази сума. Аз се надявам, че приоритетите ще бъдат подкрепени от отделните правителства, ако обаче не получим този милиард, не само нашите приоритети няма да могат да бъдат финансирани, но също така ще сме изправени пред риска от банкрут на Европейския съюз, защото няма да може да изпълнява своите ангажименти.


Това реален риск ли е?

- Да, рискът може да стане реален, ако правителствата не поемат своите отговорности. Успяхме да избегнем подобна криза в хазната тази седмица поради недостиг на средства в Европейската комисия, сега този краткосрочен проблем вече е разрешен, но ако не се постигне политическо съгласие между Съвета и Парламента за размера на отпусканите суми необходими за финансиране на европейските политики през следващата година, то тогава нашите приемници, понеже ще има избори за европарламент през май 2014 година, нашите приемници ще установят, че ЕС е банкрутирал. Разбира се, никой от сегашните евродепутати не могат да позволят такава ситуация на ръба на банкрута.

Ако правилно ви разбирам, нужни са ни 3,9 млрд. допълнително?

- Да, за да изпълним всички поети ангажименти за настоящата година – 2013 г., плюс още един милиард за финансирането на европейския бюджет за 2014 г., разбира се. 

Чуйте интервюто.

В следващия брой на "Еворпа за мен" продължаваме темата за парите на Европа, когато ще ви запознаем с позицията и на докладчика на Европейския парламент за общия бюджет на ЕС за 2014 г. Ане Йенсен.

По публикацията работи: Лъчезар Христов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна