Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БСП: Депутати, които подкрепят по някакъв начин създаването на втора евролиста, скъсват с партията

| обновено на 14.01.14 в 17:48
Снимка: БГНЕС

С голямо разочарование всички в БСП приемат обявяването на евролистата на АБВ, водена от Ивайло Калфин. Според Сергей Станишев това действие е насочено срещу БСП и цели отслабване на резултата на евроизборите, като това всъщност обслужва интересите на Бойко Борисов и ГЕРБ.


Без съмнение, това решение на Ивайло Калфин ще разочарова, бих казал, десетки хиляди, стотици хиляди социалисти, които в продължение на годините работиха за негови кампании. Дори аз бих казал, че имам по-дълбоко разочарование от много други членове на БСП, защото и в нашата партия винаги аз съм заставал зад него. Затова казвам, че това решение, което се случва във важен момент и за България, и за БСП - в навечерието на европейските избори, не е коректно и не е морално.

Това фактически е смяна на отбора в 90-ата минута от мача. Обективно това обслужва интересите единствено на Бойко Борисов и на ГЕРБ. Целта - да се отнеме първото място на БСП на евроизборите - няма да бъде реализирана. БСП се мобилизира, нахъсва допълнително за максимален резултат, каза Станишев. 

От ръководството на БСП коментираха, че всички депутати, които подкрепят по някакъв начин създаването на втора листа в БСП, реално скъсват с червената партия. Такова беше мнението и на Мая Манолова:

Позицията "Ние оставаме в БСП, но работим за друга листа", е абсолютно необяснима. На практика всички, които го заявяват  и смятат да го направят в предстоящите избори, приключват с БСП.

Сергей Станишев препоръча на Волен Сидеров да се откаже от депутатския си имунитет. БСП даде 14-дневен срок на лидера на "Атака" да предприеме този ход, след което ще последва парламентарна процедура. 

Аз лично бих препоръчал на г-н Сидеров, като народен представител, той да инициира свалянето на своя имунитет. Това е честна и ясна позиция, той самият да се определи. След което, естествено, трябва да се следва парламентарната процедура и ако е необходимо, вече Народното събрание, като пленарна зала, да вземе отношение към този казус. Имунитетът на народния представител е замислен изначално като защита на свобода на политическа дейност. За нас имунитетът не може да бъде защита срещу наказателно преследване. Имунитетът на народните представители не може да бъде използван като щит срещу закона и срещу избягване на разследвания или съответни съдебни процеси. Както знаете и от моя личен опит, винаги когато е имало подобно искане, аз съм инициирал свалянето на моя имунитет. Защото, който се чувства невинен, има  аргументи, има възможността и правото, в това число и народните представители, да защити своята позиция пред българския съд. 

Репортажа на Даниел Инков можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна