ПМГ "Екзарх Антим І" спечели Купа "Видахим"

На финала на Ученическата баскетболна лига Видин `2012 със 70-сантиметровата Купа "Видахим" ликуват възпитаниците на Илиян Ангелов-Лъвчето от ПМГ "Екзарх Антим І", които отново са баскетболни шампиони при юношите 11-12 клас. В седмото поредно издание на Лигата във финалния "сблъсък на титаните" "математиците" победиха тима на СОУ "Цар Симеон Велики" с 97:78.

В препълнената зала "Фестивална" отборът на ПМГ "Екзарх Антим І" не стигна лесно до успеха. Момчетата от зеленото училище взеха лек превес в началото, като след първата част водеха с 26:21. Но по всичко личеше, че момчетата на Румен Груев от "царското училище" няма да се дадат лесно на миналогодишните шампиони. Те затегнаха защитата, а в нападение добре започнаха да си патнират Калоян Петров и Румен Красимиров, което даде резултат. Царистите взеха десетката с 25:20, а на полувремето таблото показваше равенство 46:46. Като на истински финал развръзката дойде в заключителните минути, в които по-опитните момчета на ПМГ "Екзарх Антим І" надиграха връстниците си от СОУ "Цар Симеон Велики".

Така "математиците" добавиха поредния трофей в училищната спортна витрина.

Радостта бе двойна, тъй като предстоят тържествата по повод 40-годишния юбилей на видинската ПМГ "Екзарх Антим І", а уникалната Купа "Видахим" дава нов повод за гордост и самочувствие както на учениците, така и на целия учителски колектив.

Призьорите от Ученическата баскетболна лига бяха наградени с купи, медали и грамоти от заместник кмета по хуманитарни дейности при Община Видин Борислава Борисова и изпълнителните директори на "Видахим" АД Пенко Пенев и Ченко Ченев. Антоанета Илиева - председател на Ученически спортен клуб "Шампион" връчи допълнителни отличия.

Най-полезен състезател на турнира стана Емил Емилов от ПМГ "Екзарх Антим І", който остана на второ място в реализаторската листа със 141 точки. Състезателят получи статуетка и грамота. А водачът на ПМГ "Екзарх Антим І" Илиян Ангелов грабна приза "Най-добър треньор" на лигата. Уникалната статуетка връчи главният организатор на надпреварата Росен Ракаджиев.

Калоян Петров атакува през Валентин Николов.
     Във финалния сблъсък за победителите Валентин Николов завърши с 36, а Емил Емилов вкара 34 точки. С актив от 44 точки завърши Калоан Петров от СОУ "Цар Симеон Велики", който стана и най-резултатният състезател в срещата. Съотборникът му Симеон Вангелов добави 14, а Румен Красимиров се отчете с 11.

С вкарани 141 точки във всички срещи от надпреварите Калоян Петров от СОУ "Цар Симеон Велики" стана реализатор №1 и също бе отличен със статуетка и грамота.

Валентин Николов в атака.

Директорът на РАДИО ВИДИН Огнян Първулов спази традицията от последните години и връчи маркова баскетболна топка на най-добрия състезател от финалния мач на Лигата.

Наградата на медийния партнор РАДИО ВИДИН получи Валентин Николов от ПМГ "Екзарх Антим І".

Останалите индивидуални призове спечелиха:

* Георги Асенов от ГПЧЕ "Йордан Радичков" за най-добър борец;
* Симен Вангелов от СОУ "Цар Симион Велики" за най-добър защитник;
Стивън Милчев от ГПЧЕ "Йордан Радичков" за най-добър подавач;
* Георги Генчев от ПМГ "Екзарх Антим І" за на добър 6-ти играч.

Организаторите отличиха всички състезатели, които тази учебна година завършват средното си образование с грамоти за принос в развитието и популяризирането на Ученическата баскетболна лига. Момчетата, за които това издание на Лигата бе последно, получиха грамоти и пожелания за бъдещи успехи в образованието и спорта.

Грамотите връчва директорът на РАДИО ВИДИН Огнян Първулов.

Грамоти получиха: Алекс Цветков, Пенко Пенков, Ростислав Атанасов, Георги Любенов, Кристиян Топалпенчев, Цветомир Стефанов, Денис Емилов, Лъчезар Лазаров, Мартин Малчев, Георги Светлинов, Даян Николов и Никола Дончев.

Колелото "КРОС" от традиционната томбола спечели Атанас Аролски, а от направените 40 опита, никой от публиката не успя да отбележи от централната линия... Затова наградата от 100 лева организаторите дадоха на отбора победител.