от 21.00 часа

Мездренският лекоатлет Митко Ценов - вицешампион на Европа

Състезателят на СК "Атлет" (Мездра) Митко Ценов спечели единствения медал за България на Европейското първенство по крос кънтри, което се проведе в сръбската столица Белград. Той спечели среброто при младежите до 23 г. на 20-то издание на European Cross Country Championships. Това е второ отличие за 20-годишния възпитаник на треньора Йоло Николов от шампионатите на стария континент по крос, след като миналата година той отново се нареди на призовото второ място, но при юношите старша възраст на първенството в Будапеща, информира Мирослав Гетов от Община Мездра.

В Белград Митко финишира втори при младежите до 23 години, преодолявайки 8-километровата дистанция за 24:07 мин. Преди него завърши само европейският шампион на 1500 м в тази възраст- белгиецът Питър-Ян Ханес, с време 24:02 мин., а трети - представителят на домакините Неманя Церовач с 24:08 мин. Другият наш представител при младежите - Иван Попов, остана 45-и с постижение 25:06 мин.

"Доволен съм от постигнато. Това е своеобразен реванш за декласирането ми на 3000 м стипълчейз на Европейското за младежи до 23 г. през лятото. Този медал е най-важният ми успех през сезона. Надявам се догодина, пред собствена публика, да съм първи. Това е голямата ми цел", заяви веднага след финала Митко Ценов.

Наставникът на Митко и Иван - Йоло Николов, се класира 66-и при мъжете. Той измина разстоянието от 10 км за 31:46 мин. Шампион стана испанецът Алемайеху Безабех с 29:11 мин. През 2012 г. Йоло завърши 42-и, а през 2011 г. - 60-и. Най-добрата състезателка на другия мездренски лекоатлетически клуб - "Вирен", Милка Михайлова, се нареди 70-а при жените: тя пробяга 8-километеровто трасе за 30:22 мин.

Останалите двама представители на СК "Атлет" (Мездра) - Милица Мирчева и Александър Йотовски, завършиха съответно на 32-ра и на 84-та позиция при девойките и при юношите старша възраст. Милица спря хронометъра на 14:03 мин на 4-километровата дистанция, а Александър записа 19:44 мин. в бягането на 6 км.

В юбилейното 20-о издание на European Cross Country Championships взеха участие рекорден брой атлети- 571 бегачи на средни разстояния, от 37 държави. Домакин на следващия европейски шампионат по крос, който ще се състои през декември 2014 година, е курортът "Боровец".

По публикацията работи: Екип НОВИНИ