Футболните ни национали започнаха годината с победа

България - Беларус

Футболистите от националния ни отбор надиграха състава на Беларус с 2:1 в контролна среща, изиграна пред около 5000 зрители на Националния стадион "Васил Левски" в София. Така балансът между двете страни в досегашните мачове е четири победи за България и една победа за Беларус.

Дебют за българския национален отбор направи 25-годишният централен нападател Андрей Гълъбинов - играч на втородивизионния италиански отбор "Авелино" и син на известния български волейболист от недалечното минало Асен Гълъбинов. Именно 193-сантиметровият Андрей Гълъбинов беше в основата на първите две опасности пред вратата на гостите.

В 9-ата минута след центриране на Георги Миланов топката попадна в Гълъбинов, който стреля с глава, но топката мина край лявата греда. В 13-ата минута Андрей Гълъбинов беше изведен в коридор от Веселин Минев, но диагоналният удар на дебютанта беше отразен от вратаря на гостите Сергей Веремко. А в 14-ата минута нашите поведоха в резултата - след изпълнение на ъглов удар и объркване в защитата на гостите, топката попадна в Георги Миланов, който, макар и с гръб към вратата, успя да се обърне и с удар от воле с левия крак изпрати топката в мрежата на Сергей Веремко - 1:0 за България. В 17-ата минута, отново след изпълнение на ъглов удар и разбъркване, Георги Миланов беше близко до втория си гол, но след акробатичната му задна ножица от десетина метра топката мина над напречната греда. В 20-ата минута отново Андрей Гълъбинов имаше добра проява - високият нападател се освободи от двама защитници на Беларус и стреля от воле, но топката се отби от напречната греда.

Гостите изравниха играта след първия половин час на мача, но разчитаха главно на центрирания от статични положения. Именно след центриране - в 43-тата минута от ъглов удар, топката попадна в Егор Филипенко, който от шест - седем метра стреля с глава, но Владислав Стоянов успя да избие с една ръка опасния удар. В 50-ата минута гостите имаха чисто положение, след като влезлият на почивката Сергей Кривец, заменил звездата Александър Хлеб, отправи опасен удар по тревата, но Владислав Стоянов успя да избие топката, а при повторния удар на играч на гостите боксира топката в ъглов удар. В 66-ата минута българските национали стигнаха до нов гол: Георги Миланов изведе с отличен пас Станислав Манолев на десния фланг, Манолев центрира и Владимир Гаджев, съвсем сам, от десетина метра изпрати с глава неспасяемо топката в мрежата на Сергей Веремко - 2:0 за България.

В 87-ата минута след двоен пас с Тимофей Калачьов топката попадна в Сергей Кривец, който с точен удар с левия крак по диагонала и рикушет в крака на българския защитник Павел Виданов направи безпомощен Владислав Стоянов - 2:1, при който резултат прозвуча и последният съдийски сигнал на Миленко Вукадинович от Сърбия.

И още един факт - освен Андрей Гълъбинов дебют в българския национален отбор направи и Михаил Александров, който се появи на терена в последните десетина минути на мястото на капитана Ивелин Попов.

Контролна футболна среща:

България - Беларус - 2:1

стадион: Национален стадион "Васил Левски"

зрители: 5000

време: облачно, студено, през второто полувреме заваля и дъжд, мачът се игра на електрическо осветление с начален час 17,45 минути

главен съдия: Миленко Вукадинович (Сърбия)

голмайстори: 1:0 Георги Миланов 14, 2:0 Владимир Гаджев 66, 2:1 Сергей Кривец 87