Конституционният съд на Турция нареди да бъде отменена забраната за достъпа на турските абонати до социалната мрежа Туитър.
Решението беше обявено вчера с мотива, че забраната нарушава правата на потребителите. Съдът е изпратил решението за изпълнение до Дирекцията по телекомуникации, която всъщност блокира достъпа. А също и до турското министерство на транспорта, мореплаването и съобщенията.
Преди няколко седмици турските власти забраниха достъпа до Туитър, след като в социалните мрежи бяха разпространени записи на турския премиер Реджеп Т. Ердоган и негови близки, които го уличаваха в корупция. Ердоган се беше заканил,че ще изкорени социалната мрежа,защото била предубедена и се използвала за очерняне на правителството.
Туитър упълномощи турски адвокат, който заведе иск срещу съда, взел решението за забрана на достъпа до социалната мрежа и вчера то бе отменено от най-висшата съдебна инстанция. В същото време популярността на социалната мрежа в Турция се увеличи, след като властите затегнаха достъпа. С около 33 на сто е нараснал броят на съобщенията от Турция, тъй като турските потребители започнаха да влизат с алтернативни сървъри в социалната мрежа. Туитър има над 12 милиона абонати в страната, мрежата се ползва активно и от турския президент Абдуллах Гюл и от някои министри от правителството.
Ограничаването на достъпа до Туитър предизвика остри критики и в чужбина от отговорни представители на Европейския съюз, тъй като Турция е страна, която води преговори за присъединяване.