Проблемът със закъсняващите линейки на "Бърза помощ" съществуват от години. Преди ден станахме свидетели на смърт, заради закъсняване на помощ. Този път ще има уволнение и това са ръководителите на спешната помощ в столицата - директорът д-р Георги Гелев и неговия заместник - д-р Ангел Ангелов. Според заместник-министъра на здравеопазването д-р Бойко Пенков е вярно, че има проблем с кадрите в системата, но това е работата на мениджъра - да реализира кадровия подбор на звеното, което ръководи.
Изключително предизвикателство е ролята на спешния медик. Работи се при много трудни условия, натоварвани са ужасно, особено в големите градове. Това се мъчим да направим - всичко възможно като нормативна база, през есента стартират възможности за специализация на лекарите, които отидат в спешната помощ, без конкурсни изпити, с избор на каквато специалност те харесват. До края на годината ще се инвестират 22 милиона лева в оборудването.
Пред БНР д-р Пенков обясни, че на ниво държава са необходими още 40 милиона лева, за да се вдигнат заплатите на медиците в спешната помощ.
Има трудности и в рамките на този бюджет правим това, което можем. Планирали сме в рамките на шест години увеличение минимум с 10 процента, каквото може отгоре- ще бъде добре. Около 57 линейки има в София, от които само 20 излизат.
Той повдигна отново въпроса за възстановяването на телефонен номер 150, с който хората са свикнали и който номер би могъл да работи заедно с тел.112.
Няма да подам оставка. Категорично не приемам упреците за лоша организация и недостатъчен контрол в Спешната помощ. Това каза д-р Георги Гелев – директорът на столичния център за Спешна медицинска помощ, пред бТВ. Той заяви, че не е водил разговори с представители от Министерството на здравеопазването във връзка с исканата оставка на ръководството и е научил за това от медиите. По думите му проблемите в Спешната помощ са системни и ръководството не може да се справи самостоятелно с недостига на медицински кадри.
Проблемите в Спешната помощ ще съществуват докато не се вземе решение, че медицинските кадри там работят при много по-тежки и враждебни условия от тези в болниците и докато тяхното заплащане не бъде адекватно, заяви той и добави, че минималната заплата в сферата би трябвало да бъде най-малко 1500 лева.