Сериозни спорове възникнаха между управляващи и опозиция относно предложението на правителството Законът за публично-частното партньорство да бъде отменен. Решението ще бъде взето на утрешното пленарно заседание.
Парламентът ще гласува утре отмяната на Закона за публично частното партньорство, приет от предишното Народно събрание. В мотивите си МС посочва, че Законът е неработещ, с ограничен обхват и до момента не са осъществени значими проекти. Председателят на парламента Михаил Миков добави:
Който така и не беше приложен и който въведе хаос в законодателството, свързано с обществените поръчки и концесии. 80-те члена на Закона въвеждат по-скоро объркване и хаос в българското законодателство, отколкото да решават някакъв проблем. Този законопроект е типичен пример на онзи постоянен стремеж на свръхрегулация и създаване на ненужно законодателство.
Срещу отмяната на закона възразиха от ГЕРБ, като припомниха, ча въпросният Закон е бил желан и от местните власти още преди неговото приемане. Депутатът от ГЕРБ Емил Радев обвини управляващите, че спират сделки с общинско имущество.
Законът за ПЧП сложи край на едно тотално разграбване както на държавно имущество, така и на общинско. И да спре практиките на публичност, да спре добрите практики, да се избира прозрачно, когато се разпорежда с държавно или общинско имущество.
От партия "Атака" също се обявиха срещу Закона. Павел Шопов заяви:
И понятието публично-частно партньорство се опитва да скрие заобикалянето на конституцията и на множество други закони. За мен е едно от най-ужасните неща на този Закон, който искаме да отменим, е, че тези 35 години могат да се удължат и на практика стават 46. Може ли да има такъв икономически гений, който да разположи правоотношенията между частен партньор, държавата или съответно общината, че те да бъдат перфектни за 46 години напред?