Мария Шарапова е първата тенис-дама в Париж

Мария Шарапова
Рускинята Мария Шарапова спечели титлата на Откритото първенство на Франция по тенис.

Поставената под номер 7 Шарапова победи на финала четвъртата  в схемата Симона Халеп (Румъния) с 6:4, 6:7(5), 6:4  и заслужи
трофея от "Ролан Гарос" за втори път в кариерата си след 2012 година.

Двубоят приключи след 3:02 часа игра и стана вторият най-продължителен финал в историята.

Шарапова стартира колебливо, но след 0:2 спечели пет поредни  гейма и поведе с 5:2. Халеп, която дебютира на финал на турнир от Шлема при жените, не се предаде и върна пробива, за да намали до 4:5. В десетия гейм обаче 27-годишната рускиня отново успя да спечели  подаването на съперничката си, с което взе първия сет.

Шарапова имаше достатъчно шансове, за да затвори мача във втората част, но ги пропусна. Тя пропиля аванс от 2:0, а при 4:3
пропусна две възможности за пробив. В следващия гейм Халеп навакса изоставане от 15:50 при подаването на рускинята и
реализира пробив. В последствие румънката на два пъти сервираше за сета при 5:4 и при 6:5, но не успя.
Така се стигна до тайбрек. В него Шарапова дръпна с 5:3, но загуби четири поредни разигравания и победителката трябваше да
бъде решена в трети сет.

След разменени пробиви в началото рускинята отново взе инициативата и дръпна с 4:2. Халеп изравни за 4:4, но до края
Шарапова тотално доминираше на корта и с два поредни гейма стигна до крайната победа.