Най-тежки са пораженията, нанесени на електропреносната мрежа. На практика село Чавдар е без електрозахранване вчера от 17 часа. В момента работят екипите на ЧЕЗ. Има няколко съборени стълба на високото напрежение на 20-километров далекопровод. Сериозни са пораженията върху жилищни сгради, на покриви, на стопански сгради и постройки. Нанесени са поражения върху посеви. Това, което трябва да се направи най-спешно, е да минат да се огледат щетите и най-важното е да се помогне на хората, които към момента нямат дом и подслон над главата си, заяви Кунчев.
Кметът на село Чавдар Пенчо Геров описа емоционално обстановката:
Толкова беше страшно, че не можах да позная селото си, всички дървета бяха пречупени. Имаше паднали кабели от електрозахранването по улиците, затрупани отгоре с дървета, паднали стълбове на високо напрежение - 20 киловолта. Цяла нощ не можеше да се предприеме нищо, защото далекопроводът минава през обработваеми земи, които бяха толкова напоени с вода, че просто не можеше да се влезе. Тази сутрин започнахме. В момента тече възстановяване на далекопроводите, но вътре в населеното място има толкова много паднали кабели, че едва ли ще успеем днес да ги възстановим. В момента сме без ток, без интернет. Единственото нещо, което е добро, не толкова лошо, е това, че нямаме жертви.
Обилните дъждове вчера вечерта сериозно засегнаха карловските села Климент, Войнягово и Дъбене, като най-големи са пораженията в село Климент. Няма пострадали хора, но има наводнени къщи, селскостопански постройки и дворове.
Част от къща в ромския квартал "Лозенец" в Стара Загора се е срутила след проливния дъжд снощи. Хората, които живеят в нея, не са пострадали и са прекарали нощта при съседи, съобщават от пресцентъра на областния управител. Наводнени са били и други пет къщи.
В Бургаска област само поморийското село Приселци все още е без ток. Аварийни екипи работят по отстраняването на аварията. Водата в курорта "Златни пясъци" е замърсена и не трябва да се използва за пиене и приготвяне на храна, съобщиха от Здравната инспекция във Варна.
Екипи на пожарната са евакуирали хора в монтанското село Смирненски, част от което е залято заради силния дъжд. Това съобщи пред "Хоризонт" главен инспектор Тошко Бързилов от служба "Пожарна безопасност и защита на населението". Тежко остава положението в областите София, Бургас и община Елхово.
На този етап в общините работят комисии за оценка на щетите. Екипите имат готовност да окажат помощ при поискване на нужното съдействие на органите на местната власт и на населението. В област Бургас продължава да бъде тежка обстановката след падналите обилни валежи. В нашите териториални звена са постъпили 35 сигнала, свързани с усложнената пожарна обстановка. Сигнали има подадени за районите на къмпингите "Смокиня", "Каваци", "Веселие" и "Градина", където има придошли води. Има опасност да бъдат завлачени каравани в морето. Благодарение на действията на екипи на "Пожарна безопасност и защита на населението" са евакуирани двама инвалиди от бунгало и един от къмпингите. Продължават екипите да работят по отводняване на частни сгради и обекти, които са засегнати от водата. Участват шест екипа с 18 служители, които оказват помощ на населението. Също така тежка беше обстановката и в района на област Ямбол, град Елхово, където са постъпили 23 сигнала за наводнени жилищни сгради и дворове. Имаше закъсали две леки коли и четири наводнени жилищни сгради. Екипите работят. В настоящия момент по-тежка е обстановката в село Смирненски, област Монтана, където вследствие на паднал обилен дъжд се е повишило нивото на канал, което е създало предпоставки за заливане на селото. На място са изпратени пет екипа на "Пожарна безопасност и защита на населението" от Брусарци, Лом и Монтана, които оказват помощ на населението и са предприети действия за извеждане на застрашените хора в този район. На този етап нямаме данни за пострадали в страната вследствие на обилните валежи. Следят се постоянно, особено реките в Северна България и Североизточна България, като най-много се обръща внимание на реката Огоста, Янтра, Русенски Лом, поречието на Камчия и реките около Бургас и Добруджа. Следим постоянно състоянието и на язовирите и техните свободни обеми са за поемане на необходимите количества, ако се наложи, каза Тошко Бързилов.