Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Чавдар продължава да е без ток след градушката

| обновено на 19.06.14 в 17:43
Снимка: ЕПА/БГНЕС

И днес село Чавдар ще остане без ток заради вчерашната градушка и смерч. Всички къщи в селото са пострадали от бурята. Засегнати са отделни селища от общините Мирково и Златица. От снощи там е обявено бедствено положение, съобщи за "Хоризонт" заместник-областният управител на София-област Красимир Кунчев.

Най-тежки са пораженията, нанесени на електропреносната мрежа. На практика село Чавдар е без електрозахранване вчера от 17 часа. В момента работят екипите на ЧЕЗ. Има няколко съборени стълба на високото напрежение на 20-километров далекопровод. Сериозни са пораженията върху жилищни сгради, на покриви, на стопански сгради и постройки. Нанесени са поражения върху посеви. Това, което трябва да се направи най-спешно, е да минат да се огледат щетите и най-важното е да се помогне на хората, които към момента нямат дом и подслон над главата си, заяви Кунчев. 

Кметът на село Чавдар Пенчо Геров описа емоционално обстановката:

Толкова беше страшно, че не можах да позная селото си, всички дървета бяха пречупени. Имаше паднали кабели от електрозахранването по улиците, затрупани отгоре с дървета, паднали стълбове на високо напрежение - 20 киловолта. Цяла нощ не можеше да се предприеме нищо, защото далекопроводът минава през обработваеми земи, които бяха толкова напоени с вода, че просто не можеше да се влезе. Тази сутрин започнахме. В момента тече възстановяване на далекопроводите, но вътре в населеното място има толкова много паднали кабели, че едва ли ще успеем днес да ги възстановим. В момента сме без ток, без интернет. Единственото нещо, което е добро, не толкова лошо, е това, че нямаме жертви. 

Обилните дъждове вчера вечерта сериозно засегнаха карловските села Климент, Войнягово и Дъбене, като най-големи са пораженията в село Климент. Няма пострадали хора, но има наводнени къщи, селскостопански постройки и дворове. 

Обстановката в Климент вече се нормализира. Там беше наводнена ромската махала, която се намира в най-ниската част на селото. Електрозахранването е възстановено, контролирано се изпускат водите на язовира, избегната е опасността от преливане. Данните от приключилия вече оглед на щетите показват, че сериозно са пострадали къщите и дворовете на 15 семейства.
Пострадалите от снощния порой все още разчистват домовете си. След приключилото тази сутрин отводняване от засегнатите постройки сега трябва да бъде изнесено голямото количество кал, натрупало се в помещенията. Екип на ЕVN също е извършил оглед, тъй като има изгорели електроуреди.

Заместник-кметът на Карлово Данка Люртова заяви, че в момента се изготвя предложение до Агенцията за социално подпомагане 15-те най-засегнати семейства да получат еднократна помощ заради сполетялото ги бедствие. Отделно пред междуведомствената комисия ще се кандидатства за отпускането на средства за реконструкция на коритото на реката. Екип на "Напоителни системи" следи нивото на язовира, след като започна контролираното му изпускане.

Няма домакинства без електричество и в другите две засегнати села - Дъбене и Войнягово. Там вече са почистени всички улици от падналите клони.

Мълния е унищожила част от покрива на автогарата във Върбица, съобщават от Областната дирекция на МВР в Шумен. Огънят е бил загасен малко след полунощ. В момента автогарата работи нормално.

Част от къща в ромския квартал "Лозенец" в Стара Загора се е срутила след проливния дъжд снощи. Хората, които живеят в нея, не са пострадали и са прекарали нощта при съседи, съобщават от пресцентъра на областния управител. Наводнени са били и други пет къщи.

В Бургаска област само поморийското село Приселци все още е без ток. Аварийни екипи работят по отстраняването на аварията. Водата в курорта "Златни пясъци" е замърсена и не трябва да се използва за пиене и приготвяне на храна, съобщиха от Здравната инспекция във Варна.

Екипи на пожарната са евакуирали хора в монтанското село Смирненски, част от което е залято заради силния дъжд. Това съобщи пред "Хоризонт" главен инспектор Тошко Бързилов от служба "Пожарна безопасност и защита на населението". Тежко остава положението в областите София, Бургас и община Елхово.

На този етап в общините работят комисии за оценка на щетите. Екипите имат готовност да окажат помощ при поискване на нужното съдействие на органите на местната власт и на населението. В област Бургас продължава да бъде тежка обстановката след падналите обилни валежи. В нашите териториални звена са постъпили 35 сигнала, свързани с усложнената пожарна обстановка. Сигнали има подадени за районите на къмпингите "Смокиня", "Каваци", "Веселие" и "Градина", където има придошли води. Има опасност да бъдат завлачени каравани в морето. Благодарение на действията на екипи на "Пожарна безопасност и защита на населението" са евакуирани двама инвалиди от бунгало и един от къмпингите. Продължават екипите да работят по отводняване на частни сгради и обекти, които са засегнати от водата. Участват шест екипа с 18 служители, които оказват помощ на населението. Също така тежка беше обстановката и в района на област Ямбол, град Елхово, където са постъпили 23 сигнала за наводнени жилищни сгради и дворове. Имаше закъсали две леки коли и четири наводнени жилищни сгради. Екипите работят. В настоящия момент по-тежка е обстановката в село Смирненски, област Монтана, където вследствие на паднал обилен дъжд се е повишило нивото на канал, което е създало предпоставки за заливане на селото. На място са изпратени пет екипа на "Пожарна безопасност и защита на населението" от Брусарци, Лом и Монтана, които оказват помощ на населението и са предприети действия за извеждане на застрашените хора в този район. На този етап нямаме данни за пострадали в страната вследствие на обилните валежи. Следят се постоянно, особено реките в Северна България и Североизточна България, като най-много се обръща внимание на реката Огоста, Янтра, Русенски Лом, поречието на Камчия и реките около Бургас и Добруджа. Следим постоянно състоянието и на язовирите и техните свободни обеми са за поемане на необходимите количества, ако се наложи, каза Тошко Бързилов.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна