Споразумението между АЕЦ „Козлодуй“ и „Уестингхаус“ за изграждане на 7-ми блок в централата, вече е подписано, съобщиха от американската компания. Министърът на икономиката и енергетиката в оставка Драгомир Стойнев обясни, че ако следващото правителство не одобри споразумението, то няма да влезе в сила. От „Уестингхаус“ коментираха, че преди подписването, са проведени консултации с всички български политически партии.
Споразумението, което ще влезе в сила най-рано през октомври, трябва да докаже възможността за реализацията на проекта у нас. Следващата стъпка е новото правителство да вземе решение за изграждането на блока. Стойността на проекта, за която ще се преговаря, е 5,3 милиарда долара. Участието в акционерното дружество ще бъде 70 процента за АЕЦ "Козлодуй" и 30 проецнта за "Уестингхаус". Изплащането на заема за новата мощност ще се извършва с парите от продажбата на електроенергия от 5-ти, 6-ти и 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй.
Все още няма финансов модел, който да определи каква ще е крайната цена на блока, заяви ресорният министър в оставка Драгомир Стойнев: Каква ще бъде крайната цена на произведената електроенергия, кои ще бъдат банките-кредиторки, нямаме договор за проектиране и строителство, което да има тръжни процедури. Едва тогава вече ще можем да отговорим, когато имаме цялата рамка за конкретни ангажименти на българската държава. До този момент, поне такава е идеята, никакви пари да не се харчат, докато не е ясно колко ще струва.
На въпрос на "Хоризонт" не се ли избързва с подписването на споразумението за новата мощност, изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов посочи:
Създаде се едно усещане, че се действа под пара? Вие го създавате усещането. Ние сме работили осем месеца. Ние не сме си правили сметката, че в края на този процес някой ще си подава оставка..., коментира изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов.
Депутатът от БСП Таско Ерменков коментира, че е притеснен, защото споразумението с "Уестингхаус" може да превърне България в опитна площадка. Според Ерменков в споразумението има още смущаващи моменти: Такъв реактор в момента фактически никъде в света не съществува, може би някъде в Съединените щати, какъвто предлага "Уестингхаус". Нещо повече - говорят, че това е най-модерният, най-съвременният, така че притеснявам се да не се превърнеме в една опитна площадка за строителство на блок, който няма някъде другаде доказани своите възможности. И последното нещо, което ме притеснява, е цената. Цената 5,3 милиона долара индикативна, е по-висока за един реактор от цената на два реактора, нещо повече - индикативната цена обикновено има тенденция за нарастване. Не съм чувал до сега за индикативна цена, която да бъде обявена, след това да бъде намалена. Най-неприятното нещо е, че ние резервираме тази площадка вече само с "Уестингхаус".
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!