Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Невиждано водно бедствие сполетя град Мизия

| обновено на 03.08.14 в 18:03
Снимка: Ива Антонова
Невиждано водно бедствие сполетя град Мизия. Висока приливна вълна се вдигна по местната река Скът и заля града. На места нивото на водата стигна три метра. Десетки къщи са срутени. От наводнените райони на град Мизия досега са евакуирани над 800 души, съобщиха от пресцентъра на МВР. Водната стихия в град Мизия отне живота на 60-годишен мъж и на 80-годишна жена.

Все още има хора в неизвестност в наводнения град Мизия. Евакуацията продължава. Междувременно нивото на река Скът е спаднало с 20-30 сантиметра този следобед.

Прави се втори оглед на наводнените къщи, за да се установи дали няма други жертви или бедстващи хора, съобщи пред кореспондента ни Ива Антонова  директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов:

Продължаваме да създаваме необходимата организация за обгрижване на вече евакуираните хора, а именно топли дрехи и храна, вода, настаняване. Идват екипите на Медицинска академия. Колегите от Българската армия много помогнаха. Нещо, което искам особено да подчертая, е за доброволчеството – млади мъже от Мизия направиха чудеса от храброст, спасиха десетки човешки животи тази нощ.

По данни на Басейновата дирекция за Дунавския район преди часове р. Скът е излязла от коритото си при с. Малорад, общ. Борован, има повреден мост, залети са дворове на къщи, предприета е частична евакуация.

Над 500 души са евакуирани в гр. Мизия, където р. Скът заля десетки жилищни сгради. Това каза за "Хоризонт" директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов. Засега няма данни за човешки жертви, допълни той, но не е ясно какво ще открият спасителите в наводнените домове. За Мизия беше изпратено и аварийно-спасителното звено на Столичната община. То разполага с лодка и оборудване за помощ на пострадалите. София е предоставила две лодки за евакуиране на хора. Спасителната операция се ръководи от Красимир Димитров, директор на дирекция "Обществен ред и сигурност" в Столичната община:

От Столична община сме десет човека екип. С едната лодка изкарваме хора, заедно с военните и пожарната от къщи, евакуираме хора, засега от едно място от техникума, връщаме се няколко пъти и така ще бъде, докато не изкараме хората от бедстващия район.

От 4 дни НИМХ към БАН е предупреждавал за очакваните валежи, а МОСВ - за покачването на нивото на реките. Местните власти са изпратили нарочни заповеди за евакуация на хората, но не всички са били готови да напуснат домовете си, допълни Николов.

Все още няма ток и вода в Мизия. Част от евакуираните хора остават пред общината.

Кметът на Мизия д-р Виолин Крушовенски заяви пред "Хоризонт", че хората са уплашени и са евакуирани много трудно: Настанали сме хората в детска градина на центъра – единствената, която не е залята с вода. Има настанени и в жилищния комплекс в най-високата точка на града. Точната бройка на хората не мога да кажа, но по-голямата част са в жилищния комплекс. Осигуряваме им храна и завивки, медицински прегледи от специалисти от ВМА и очакваме да дойде още храна.

Той обясни и как са били информирали хората за идващото бедствие: Когато се обади областният управител, че се очаква приливна вълна, свикахме Кризисния щаб, издадох заповед за предварителна евакуация, да се разясни на хората и сме обикаляли кварталите откъдето идва вълната, за да предупредим хората да знаят, че идва опасност. Необяснимо за мен е, че намерихме по-голямата част от хората в къщите им.

Близо 70 военнослужещи със специализирана техника от военните формирования на Сухопътните войски в Белене и Плевен участват в спасителните действия в Мизия. От рано сутринта два вертолета "Кугър" от авиобаза Крумово извършваха разузнавателни полети и евакуация на бедстващи хора. В готовност за оказване на помощ е и трети вертолет от авиобазата в Крумово, посочват от военното министерство. По думите на министъра на отбраната в оставка Ангел Найденов вертолетите ще останат базирани в засегнатия район за оказване на незабавна помощ при необходимост. 

В града са залети улици, дворове и мазета на жилищни сгради по поречието, има паднали постройки, предаде кореспондентът на БНР във Враца Ива Антонова.

Приливната вълна e наводнила западния квартал на града. В някои къщи нивото на водата е към 2 метра. Спасителните екипи евакуираха през цялата нощ с лодки обитателите на наводнените домове. За бедстващите са осигурени условия в детска градина, която се намира във високите части на Мизия. Там са пренощували десетки хора, които са сигнализирали, че са наводнени. В помощ на екипите работят пожарникари и спасители от Видин, Монтана, Плевен, София, Ловеч и Враца.

Областният управител Венцислав Василев, който следи ситуацията на място, съобщи за БНР, че нивото на р. Скът e спаднало с около 2-3 см след 9 ч, но ситуацията остава критична. Няма язовир с нарушена стена в района.

Главният секретар на МВР Светлозар Лазаров съобщи за над 20 съборени постройки, но по-голямата част от тях са паянтово строителство.

21 са получените сигнали за отводняване след обилните валежи в Монтана.

В село Крушовица са наводнени къщи и пристройки, няма бедстващи хора. Организиран е екип с лодка за доставяне на провизии на хората. Нивото на водата леко спада.
Води се постоянно наблюдение на нивото на реките Искър и Скът, както и на по-опасните язовири на територията на област Враца. Водата се изпуска само през преливник и няма опасност от пропукване на язовирните стени.

Продължават действията по отводняване в Бяла Слатина. Там вчера бе наводнен районът на автогарата, разрушена беше къща, но пострадали няма. Спасителните екипи изчакват изтеглянето на водите, за да започнат отводнителни дейности.

Нормализира се обстановката в Храбрино и останалите села в Родопската яка, след като вчера беше отворен алтернативен път, по който да се осъществява връзката между тях.

Проливният дъжд в четвъртък предизвика 5-метрова приливна вълна, съборена беше  подпорната стена на реката в Храбрино и пътят през селото пропадна.  В момента има достъп и до Дедево и Равнища. Вчера тази пътна отсечка  беше затворена, заради опасност от пропадане на три места.  По преценка на специалистите днес движението е възстановено и се регулира. Междувременно се очаква  до вечерта екипите на ВиК да приключат работа по авариралия водопровод. В Храбрино от петък има водоноски и е осигурена бутилирана минерална вода. Щетите по инфраструктурата, селското стопанство и жилищните постройки тепърва предстои да бъдат изяснени.

Бедственото положение в родопските села Храбрино, Лилково, Плочник, Извор, Бойково и Ситово беше отменено, след като към тях вече може да се преминава по обходен път с дължина километър и половина. Остава в сила бедственото положение в Дедево, тъй като достъпът до селото все още е затруднен. На този етап единственото отворено трасе е 5-километрова отсечка от черен път, по който могат да минават само високопроходими автомобили, но има възможност за доставяне на хранителни продукти и оказване на медицинска помощ при нужда. От Община Родопи съобщиха, че е приключил огледът на срутената подпорна стена в река Първенецка в района на Храбрино, като експертите са поели ангажимент до две седмици да е готов проектът за строителството на нова. В коритото на реката ще бъдат изградени прагове.





Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени