Руската преса коментира днес протокола за примирие в Украйна, подписан в петък в Минск от контактната група.
"Ведомости" отбелязва, че в документа липсва важна точка от плана на руския президент Владимир Путин. Тя предвижда раздалечаване на враждуващите сили на разстояние, което прави невъзможен артилерийският обстрел срещу населени места. Вестникът цитира мнението на украинския политолог Дмитро Понамарчук, според когото легитимността на протокола поражда много въпроси.
Според Фьодор Лукянов, председател на руския неправителствен Съвет за външна и отбранителна политика, точките в протокола очертават контурите и установяват равновесие, но ключов остава въпросът как Москва вижда бъдещето на двете самообявили се републики. Ако се съди по изявленията на Путин, Русия би желала те да останат в състава на Украйна с голяма самостоятелност, докато Порошенко във всички случаи ще бъде обвинен, че е загубил още една част от Украйна, казва специалистът пред "Ведомости".
"Комерсант" пише, че интервюираните от вестника експерти са изразили единодушното убеждение, че договореното в Минск има определено предварителен характер и че за постигането на реално примирие страните в конфликта ще трябва да проведат още цяла серия преговори. Според украинския политолог Михайло Похребинский минският протокол е "предварителен проект на желаните промени, в който не са посочени нито конкретен план за действие, нито срокове, нито задълженията на страните".
Новите санкции на ЕС срещу Русия, заради намесата й в Украйна, ще засегнат три петролни компании, пет банки, три военни предприятия и девет компании за продукция с двойно предназначение, съобщава "Уолстрийт джърнал", цитиран от ИТАР-ТАСС. Според вестника петролните компании "Газпром нефт", "Транснефт" и "Роснефт" ще бъдат лишени от правото да получават кредити за срок над 30 дни. Такива ограничения ще бъдат наложени и върху пет държави финансови ведомства, сред които "Сбербанк" и "Внешторгбанк".