Американските въздушни удари няма да спасят сирийския град Кобане, който от дни е под атака на "Ислямска държава". Това призна американският президент Барак Обама. В същото време турският външен министър заяви, че е нереалистично да се очаква страната му да проведе едностранна операция в помощ на Кобане.
Турция бе критикувана за отказа да предприеме военни действия в помощ на кюрдския град, близо до турската граница. В своя защита Анкара посочи, че е приела хиляди кюрдски бежанци, потърсили убежище от боевете.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг увери Анкара, че е ключов съюзник на алианса в борбата с екстремистите:
"Ислямска държава" представлява огромна заплаха за иракския народ, за сирийския народ, за по-широкия регион и за нациите от НАТО. Затова е важно цялата международна общност да остане единна в тези дълготрайни усилия. Приветствам решителните действия на Съединените щати, заедно с множество съюзници и партньори. Също така приветствам вота в турския парламент, който разреши дори по-активна роля на Турция в тази криза.
Междувременно американският президент Барак Обама отхвърли предложението на Турция за международно защитена буферна зона. Говорителката на Държавния департамент Джен Псаки заяви:
Не обмисляме създаването на буферна зона. Доволни сме, че обсъждаме с нашите партньори редица възможности, които те представят и предлагат. Турция чувства заплахата от Ислямска държава, колкото или повече от останалите страни по света, и със сигурност има своите притеснения, върху които се фокусира. Това е една от причините, поради които тя трябва да играе ключова роля, и ние ще обсъдим този въпрос.
По данни на Центъра за наблюдение на човешките права екстремистите от "Ислямска държава" вече контролират над една трета от град Кобане.